Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
7.5°

Şimdi de 'sarımsak' krizi baş gösterdi!

GÜNCEL , 21 Mart 2020 Cumartesi, 18:41

Corona virüsüne karşı iyi geldiği hatta tedavi ettiği ileri sürülen sarımsağın fiyatı 45-55 liraya çıktı. Sarımsak Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu, fiyat artışının nedeninin salgın olmadığını belirterek, "Depolardaki son sarımsaklar satılıyor. Şimdi ekim zamanı. Nisan ayından sonra fiyatlar daha da artabilir" dedi.

Şimdi de 'sarımsak' krizi baş gösterdi!

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Türkiye'de de resmi verilere göre dün geceye kadar 9 kişinin ölümüne neden olan corona virüsüne sarımsağın iyi geldiği söylentisi sosyal medyada hızla yayıldı. Dünya Sağlık Örgütü ise bu söylentiyi yalanladı.

Ancak söz konusu söylemler üzerine sarımsağın fiyatının da arttığı ileri sürüldü. Bir ay öncesine kadar iriliğine göre 20-25 liradan satılan sarımsak şimdiler 45-55 liraya satılıyor.

Sözcü'den İsmail Akduman'ın haberine göre Sarımsak Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu, "Corona virüsüne karşı etkili mi değil mi bilemem. Ama bizim sarımsağın her şeye faydası olur" diye konuştu.

Eligüzeloğlu, pazardaki fiyat artışının ise virüsle alakalı olmadığını söyledi.

DEPOLARDAKİ SON SARIMSAKLAR SATILIYOR

Abdullah Adıgüzeloğlu, sarımsak ekiminin başladığını dile getirerek, "Şu an ekim zamanı. Depolardaki son sarımsaklar satılıyor. Fiyatlar genelde bu dönemlerde artar. Nisan ayından sonra fiyatlar daha da artabilir. Çünkü depolardaki sarımsak bitecek ve piyasada Haziran ayına kadar az miktarda sarımsak bulunacak. Bu normal bir durum" dedi.