Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
10.1°

Simbiyoz Aktivite 'Hayata Renk Katmaya' devam ediyor

YAŞAM , 12 Şubat 2020 Çarşamba, 18:36

Bursa'nın ilk 'Sosyal Girişim ve Sosyal Gelişim Merkezi' Simbiyoz Aktivite, basın mensuplarıyla özel gereksinimli çocukları bir araya getiren renkli bir etkinlik düzenledi.

Simbiyoz Aktivite  'Hayata Renk Katmaya' devam ediyor

Düzenlenen etkinliğe katılan basın mensupları, özel gereksinimli çocuklar ile birlikte tişört ve çanta boyadılar. Etkinliğin ardından çalan müzikler eşliğinde oyunlar oynayarak Simbiyoz Cafe'de hazırlanan lezzetli yiyeceklerin tadına baktılar. Etkinlik bitiminde ise özel gereksinimli çocuklar basın mensuplarına boyadıkları çanta ve tişörtleri hediye ettiler.

TOPLUMA FAYDALI İŞLER YAPMAYI HEDEFLİYORUZ

Simbiyoz Aktivite'nin kurucularından Hülya Aras yaptığı açılış konuşmasında "Biyoloji derslerinden hatırlayacağınız 'simbiyoz' iki canlının tek bir organizma gibi birbirleriyle yardımlaşarak bir arada yaşamaları demek. Simbiyoz Aktivite de sosyal gelişime, üretkenliğe ihtiyacı olan özel gereksinimli bireylerle sosyal girişimci adaylarını bir araya getirerek simbiyotik bir üretim alanında hep birlikte topluma faydalı işler ortaya koymayı hedefliyoruz" dedi.

ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLER ARTIK DAHA SOSYAL VE ÜRETKEN

Etkinliğin ardından Zihinsel Engelliler Öğretmeni Neslihan Edinçliler yaptığı konuşmada Simbiyoz Aktivite'nin, özel gereksinimli bireylere yönelik çalışmalarında kişiye özel, bireysel beceri ve ilgi alanlarına göre etkinlikler ve işler kurguladığını belirterek "Sportif etkinliklerden, müzik-koro etkinliklerine, kapasite ve el becerilerine uygun iş alanlarında değerlendirmek üzere üretime katkıdan, bağımsız yaşam becerileri kazandıracak aktivitelere kadar onların hem sosyal gelişimde hem üretimde olmalarını sağlıyoruz" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

'SINAVA BİRLİKTE HAZIRLANIYORUZ'

Etkinliğin kapanış konuşmasını yapan Simbiyoz Aktivite ortaklarından, mental retardasyonlu özel bir çocuğun annesi ve bir matematikçi olan Songül Kaya ise EKPSS sınavını vurgulayarak "Burada çeşitli sosyal etkinlikler yaptığımız gibi çocuklarımızı EKPSS sınavına da hazırlıyoruz. Özel gereksinimli çocuklarımız Simbiyoz Aktivite'de üniversite öğrencileri, öğretmenlerimiz ve bizler ile ders çalışarak sınavda daha da başarılı oluyorlar" dedi.