Bursa
Parçalı Bulutlu
19.6°

Şili Devlet Başkanı, 8 bakanı görevden aldı

DÜNYA , 29 Ekim 2019 Salı, 14:52

Şili'de günlerdir devam eden protestoları yatıştırmak isteyen Devlet Başkanı Sebastian Pinera, aralarında içişleri ve maliye bakanlarının da olduğu sekiz kişiyi görevden aldı.

Şili Devlet Başkanı, 8 bakanı görevden aldı

Geçtiğimiz günlerde halkın taleplerini karşılayacak yeni bir kabine kurmak için bütün bakanların istifasını isteyen Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, dün beklenen duyuruyu yaptı. Pinera, sekiz bakanı görevden aldığını açıkladı.

Görevden alınanlar arasında geçen hafta göstericilere 'suçlu' diyerek tepki çeken olan İçişleri Bakanı Andres Chadwick bulunuyor.

Pinera'nın güvendiği bir isim ve kuzeni olan Chadwick'in yerine parlamento ile irtibatı sağlayan Devlet Bakanı Gonzalo Blumel atandı.

Maliye Bakanı Felipe Larrain'in yerine de ekonomi profesörü Ignacio Briones'i getirildi.

Ayrıca savunma, ekonomi, çalışma ve spor bakanlıkları da değişti.

Santiago Valisi Karla Rubilar'ın da yeni hükümet sözcüsü olması kararlaştırıldı.

Ülkenin 'zor günlerden' geçtiğini belirten Sebastian Pinera, "Şili değişti ve yeni zorluklarla mücadele etmek için hükümetin de değişmesi gerekiyordu" açıklamasında bulundu.

Şili halkı tarafından verilen 'güçlü ve açık mesajı' dinlediklerini belirten Pinera, halkın daha adil ve destekleyici bir yönetimi hak ettiğini söyledi.

Başkent Santiago'da en önemli ulaşım aracı olan metroya biniş ücretlerine belirli saatler arasında uygulanmak üzere yüzde 4 zam yapılması kararı alınmıştı. Karara tepki olarak metroda 'turnikeden atlama' şeklinde başlayan protestolar, güvenlik güçlerinin, turnikeden atlayan ve ücret ödemeden geçenlere güç kullanmasıyla şiddet olaylarına dönüşmüştü.

Ülke geneline yayılan gösteriler nedeniyle yağmalama ve kundaklama olayları yaşanmış, 3 bölge ile 11 şehirde güvenliğin orduya bırakılmasını kapsayan 'acil durum' ve 'sokağa çıkma yasağı' ilan edilmişti.

Kabinedeki değişim ve başkanın açıklamalarına rağmen sosyal medyada gösterilerin devam etmesi çağrıları yapılıyor.