Bursa
Açık
21.3°

Sigortacılıkta yeni dönem

EKONOMİ , 27 Eylül 2019 Cuma, 10:32

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın tek hissedar olarak kuruluşunda yer aldığı Türk Reasürans AŞ, kuruldu. Şirket, doğal afet riskleri havuzunun yönetimi görevini yapacak.

Sigortacılıkta yeni dönem

Türk sigorta sektörünün büyümesine katkı sağlamak ve sigorta piyasasının reasürans faaliyetlerindeki kapasite ihtiyacını karşılamak amacı ile Türk Reasürans AŞ (TürkRe) kuruldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın tek hissedar olarak kuruluşunda yer aldığı Türk Reasürans AŞ, Yeni Ekonomik Program kapsamında, "Ekonomik Dengelenme" ve "Sağlıklı ve Sürdürülebilir Büyüme" hedeflerine sigortacılık sektörü odağında katkı sağlamak, Türkiye'deki yerli reasürans kapasitesini arttırmak ve kaynak verimliliği sağlamak amacı ile faaliyete geçti.

PRİMLER YURTİÇİNDE KALACAK

5684 sayılı Sigortacılık Kanunu'nda yapılan düzenleme ile hizmet verecek olan Türk Reasürans AŞ sigorta sektöründeki stratejik hedeflerini, Türkiye'deki yerli reasürans kapasitesini arttırmak, yurtdışına aktarılan reasürans primlerinin yurtiçinde kalmasını sağlamak, kamu menfaatlerinin risk yönetimini yapılandırarak gerekli reasürans düzenlenmelerini gerçekleştirmek olarak belirledi.

DOĞAL AFET RİSKİ HAVUZUNU YÖNETECEK

Doğal afet riskleri havuzunun yönetimi görevini üstlenecek olan Türk Reasürans AŞ'nin maliyet avantajı yaratması ve havuza yerli reasürans kapasitesi sağlaması planlanıyor.

Bununla birlikte "Ulusal Doğal Afet Modelleme" çalışmaları ile havuzun ek teminatlarla yapılandırılması ve en verimli şekilde kullanımı amaçlanıyor. Ayrıca Türk Reasürans AŞ'nin tarım sigortaları havuzu için yerli reasürans kapasitesinin arttırılmasına katkı sağlaması planlanıyor.

"TAZE KAN OLACAĞIZ"

Global bir marka olma hedefi ile yola çıkan ve İstanbul Finans Merkezi'nin gelişimine de katkı sağlayacak Türk Reasürans AŞ'nin genel müdürlüğüne Selva Eren atandı. Bir açıklama yapan Eren, "Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın stratejik hedeflerine ulaşması konusunda TürkRe olarak alacağımız sorumluluk ile sürdürülebilir ekonomik büyümeye ve sigorta sektörünün gelişimine katkı sağlayacağız.

Türk Reasürans piyasası ihtiyaçları doğrultusunda kapasite artışı sağlayacak ve esnek reasürans çözümlerimiz ile sigorta sektörü paydaşlarının aradığı taze kan olacağız" ifadelerini kullandı.