Bursa
Çok Bulutlu
18.3°

Sigara bırakıldığında akciğer kendi kendini tedavi ediyor

SAĞLIK , 30 Ocak 2020 Perşembe, 12:02

İngiltere'de yapılan bir araştırma, sigaranın bırakılması halinde akciğerlerin kendi kendini iyileştirebildiğini ortaya koydu. Şimdiye kadar akciğer kanserine yol açan genetik mutasyonların kalıcı olduğu düşünülüyordu.

Sigara bırakıldığında akciğer kendi kendini tedavi ediyor

İngiltere'deki Wellcome Sanger Enstitüsü'nden araştırmacıların yürüttüğü bir çalışmaya göre, sigaranın bırakılması halinde akciğerler kendi kendini iyileştirebilir. Nature dergisinde yayımlanan araştırma, sigara içmenin bırakılması halinde, akciğerlerin sigara içmekten kaynaklanan ve kansere yol açan genetik mutasyonu tersine çevirebildiğini belirtiyor. Bugüne kadar genel kanı, bu genetik mutasyonların kalıcı olduğu yönündeydi. Genetik mutasyona uğramamış olan az sayıdaki hücrelerin akciğerleri tamir edebildiğini ortaya koyan araştırmaya göre, sigara içme alışkanlığı bırakıldığında, bu sağlıklı hücreler büyüyerek, akciğerdeki zarar görmüş hücrelerin yerine geçiyor.

40 yıl sigara içenlerin dahi iyileşti

Wellcome Sanger Enstitüsü'nden Doktor Peter Campbell, "Kaydadeğer sonuçlardan biri, 40 yıl boyunca sigara içtikten sonra sigarayı bırakan hastalarda bile, hücrelerin tütünün zararlı etkilerine hiç maruz kalmamış gibi yenilenebilmesiyedi" diyor. Araştırma, sigarayı bırakan kişilerin hücrelerinin yüzde 40'a kadar varan bir kısmının, hiç sigara içmemiş kişilerin hücreleri kadar sağlıklı olduğunu gösterdi. Bilim insanları şimdi akciğerin ne kadarlık bir kısmının iyileştiği üzerinde çalışıyor. Araştırma, kılcal damarlar arasında oksijen ve karbondioksit değişimini sağlayan alveoller gibi küçük yapılar yerine ana havayolları üzerine odaklanıyor.