Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
3.5°
enBursa Haber

SGK'lının ölüsüne de zam yok!

EKONOMİ , 07 Ağustos 2019 Çarşamba, 22:43

Türkiye'deki vergi sisteminde yaşanan adaletsizlikleri ortaya koyan açıklamalarıyla tanınan ünlü Vergi Uzmanı Ozan Bingöl'den yine gündem yaratacak bir mesaj geldi. Bingöl, cenaze ödeneğinin 2019 yılının ikinci 6 ayı için zamlandığını, ancak SGK'lılar için belirlenen tutarda zam yapılmadığını söyledi.

SGK'lının ölüsüne de zam yok!

Ünlü Vergi Uzmanı, Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ozan Bingöl'den son derece çarpıcı bir açıklama geldi.

Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "2019 yılının ikinci 6 ayı için cenaze ödeneğinin zamlandığını" belirten Bingöl, kime ne kadar zam yapıldığını sıraladı:

Vekil öldüğünde 15.780 TL.

Emekli vekil öldüğünde 7.890 Tl.

Devlet memuru öldüğünde 2.630 TL.

SGK'lı işçi öldüğünde 715 TL.

Mesajında SGK'lı işçi için yılbaşında belirlenen 715 TL'lik tutarın zamlanmadığını belirten Bingöl, "Yaşarken adaletsiz, ölürken adaletsiz" yorumunda bulundu.

CENAZE ÖDENEĞİ NEDİR?

Halk arasında "kefen parası" ya da "ölüm yardımı" olarak bilinen cenaze ödeneği, 5510 sayılı Kanunun 37'nci maddesinin üçüncü fıkrasıyla düzenleniyor. Yasada, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu veya sürekli iş göremezlik geliri, malûllük, vazife malûllüğü veya yaşlılık aylığı almakta iken veya kendisi için en az 360 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş olup da ölen sigortalının hak sahiplerine, Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden cenaze ödeneği ödeneceği hükmüne yer veriliyor. Cenaze ödeneği; sırasıyla sigortalının eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, o da yoksa kardeşlerine veriliyor.