Bursa
Az Bulutlu
17.2°

SGK açıkladı, gerçek yurtdışı emekliliği ortaya çıktı

GÜNCEL , 29 Ocak 2020 Çarşamba, 11:57

Geçtiğimiz hafta gündeme bomba gibi düşen sahte emeklilik skandalıyla ilgili SGK'dan yapılan yalanlama açıklaması kafaları bir kez daha karıştırdı.

SGK açıkladı, gerçek yurtdışı emekliliği ortaya çıktı

Almanya'da yaşayan vatandaşların sahte emeklilik şirketleri tarafından dolandırılarak emekli yapıldığı, SGK'nın bu şekilde 25 milyar dolar zarara uğratıldığı ve yurt dışında ikamet eden vatandaşlardan geriye dönük ödeme talep edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan SGK, kafaları daha da karıştırdı.

SGK'dan yapılan açıklamada, "Yapılan her işlemin denetime tabi olduğu kurumumuzun haberde iddia edildiği gibi 25 milyar dolar gibi bir zarara uğratılması mümkün değildir.

Hali hazırda haberde belirtilen tarih aralığında toplamda 481 bin 911 vatandaşımız ilgili kanun kapsamında emekli olmuş ve kendilerine yaşlılık aylığı bağlanmıştır.

Yani haberde iddia edildiği gibi 700 bin kişinin emekliliğinin iptal edildiği ve SGK'nın 10 yıl geriye dönük tüm maaşlar ve emeklilik ikramiyelerini geri istediği şeklindeki bilgi kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır" ifadelerine yer verildi.

Bu bilgiyle sahte emeklilik mağdurlarının sayısının 700 bin olmadığı ifade edildi.