Bursa
Açık
24.8°
enBursa Haber

Sessizliğe mahkum olmaya son!

SAĞLIK , 31 Ocak 2019 Perşembe, 14:09

Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, işitme kaybının gelişen teknoloji ile beraber sorun olmaktan çıktığını söyledi.

Sessizliğe mahkum olmaya son!

Doğmadan önce ya da doğduktan sonra kulağın ses duyma özelliğini tamamen veya kısmen kaybetme durumuna, işitme kaybı denildiğini ifade eden Dr. Yavuz Selim Yıldırım, "Halk arasında bilinen adıyla işitme engelli denen bu problem odyogram denilen bir test aracılığıyla ölçülür. İşitme kaybında kulak, işlevini çok az gerçekleştirebilir veya hiç gerçekleştiremez. Ancak bu durum gelişen teknoloji ile beraber sorun olmaktan çıkıyor" dedi.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Yavuz Selim Yıldırım konuyla ilgili yaptığı açıklamada, koklear implantın her iki kulakta veya tek kulakta işitme kaybı olan ve bu işitme kaybının işitme cihazı veya ilaç tedavisi ile düzeltilemediği durumlarda kullanılabilen tıbbi bir cihaz olduğunu belirtti. Yıldırım, işitme cihazlarının, sesin şiddetini yükseltirken koklear implantın, iç kulak organı koklea'da (salyangoz) işitme siniri vasıtası ile beyine ses sinyallerini göndererek problem yaşayan kokleanın görevini yerine getirdiğini söyledi.

Koklear implantın, sesleri kodlanmış elektriksel uyarımlara dönüştürdüğünü anlatan Dr. Yavuz Selim Yıldırım, "Bu uyarımlar işitme sinirini uyarır ve beyin tarafından ses olarak algılanır. Her iki kulakta doğuştan veya sonradan gelişen ileri işitme kayıplarında her yaş grubunda işitme problemi yaşayan herkese uygulanabilir. Ayrıca işitme kaybı ile beraber çınlaması olanlara da uygulanabilir. Doğuştan işitme kaybı ile doğan çocuklar, otoimmun iç kulak hastalığı geçirerek işitme cihazları ile yeterli amplifikasyon sağlanamayan hastalar, sonradan işitme kaybı olmasına neden olan geçirilmiş ani işitme kaybı, kaza, hastalık, operasyon gibi olaylar sonucu işitmesini kaybeden erişkinler, ileri, çok ileri ve total işitme kaybı olanlar bu uygulamadan yararlanabilir" diye konuştu.