Bursa
Açık
7.5°
enBursa Haber

Sendikaların halini 3 yıl önce anlatmıştı!

EKONOMİ , 15 Ağustos 2019 Perşembe, 13:16

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, kamu toplu iş sözleşmesinin imza töreninde kameralara yansıyan sözleriyle gündemdeki yerini koruyor. Atalay'ın tavrı birçok kesim tarafından eleştirilirken, Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun'un Türkiye'deki sendikaların halini 3 yıl önce katıldığı bir TV programında bütün açıklığıyla anlattığı ortaya çıktı.

Sendikaların halini 3 yıl önce anlatmıştı!

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'ın, kamu toplu iş sözleşmesinin imza töreninde kameralara yansıyan "Uzatsa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle" şeklindeki sözleri ve herhangi bir çalışma olmamasına karşın Çalışma Bakanı'nı mevsimlik işçilerle ilgili açıklama yapmaya zorlaması büyük tartışma yarattı.

Atalay'a toplumun birçok kesiminden tepki yağarken, Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun'un Türkiye'deki sendikaların halini 3 yıl önce katıldığı bir TV programında bütün açıklığıyla anlattığı ortaya çıktı.

Erdursun, 26 Nisan 2016 tarihinde Line TV'de yayınlanan Sosyal Güvenlik programında, Türkiye'de 1980 sonrası sendikalı işçi sayısının yüzde 10'un altına düştüğünü ve bu oranın aradan yıllar geçmesine karşın önemli bir artış göstermediğine dikkat çekerek, şunları söylüyordu:

'SENDİKA BAŞKANLARI SALTANAT İÇİNDE YAŞIYOR'

"Burada iki problem var: Bir hükümetler istemiyor. İkincisi sendikalara karşı işçiler güvenini yitirdiler. Çünkü sendikalar da sendika başkanları da yardımcıları da büyük bir saltanat içinde yaşıyorlar. İşçilerin paralarıyla işçilerin haklarını koruyacak sendika başkanlarının şaşaalı hayatları işçi sınıfının güvenini azalttı. İşverenler de zaten çok sendikalı olmasını istemiyor. Bir iş yerine sendika girdiyse özel şartlar gelir, maaş artışları toplu belirlenir, işçilerin grev hakkı olur. Bunu işveren tabii ki istemez. Gelen hükümetler de kendi sendikasını kuruyor. O sendika başkanları da popülist davranıp milletvekili olma peşinde. Çoğu da olmuştur. Mücadele vermek o değil, neye karşı çıktın, neyi istedin, toplumun gözünde haklılık payın var mı?"

Erdursun, Türk-İş Başkanı'nı Twitter hesabından da adeta topa tuttu.

"Türk-İş Başkanı, 200 bin kamu işçisinin kaderine böyle karar vermiş: 'Uzasa işi karıştıracağız, kapattım böyle' diyor! Binlerce işçiyi sattı! Bu adam Çalışma Bakanlığını hak etti" ifadelerini kullanan Erdursun, "Son dönemlerde işçinin ve emekçinin sesi olmaya çalışıyoruz, mağduriyetleri, haksızlıkları millete yalan söylemeden, birilerine yaranmadan anlatıyoruz... Güçlünün değil, milletin yanında olan, eninde sonunda kazanacak" dedi.

Erdursun, konuyla ilgili son mesajında da "Türk-İş Sendikası Başkanı, kasada 10 Bin Lira var diyor! Başkan'ın maaşı kaç TL? Arabası ne marka? Aylık harcaması kaç TL? Ne yaptınız garip fukara emekçinin parasını? Çalışanların yüzde 10'u sendikalı, çünkü işçi bunlara güvenmiyor! Haklıymış..." diye konuştu.