Bursa
Çok Bulutlu
20.6°

Şehit Aileleri Vakfı'nda 'ihale' oyunu

GÜNCEL , 31 Ağustos 2020 Pazartesi, 08:19

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı (TÜGŞAV) eski başkan yardımcısı Dilek Yamaner hakkında, 'dolandırıcılık' iddiası ile suç duyurusunda bulunuldu. Vakfın Şırnak şube başkanı Müşerref Güngör, Yamaner'in, "İhalelere giriyoruz. Seni Şırnak'ın en zengini yapacağım" diyerek banka yoluyla kendisinden aldığı 1 milyon lirasını ödemediğini iddia etti. Suçlanan Yamaner, hakkında şikâyette bulunan Güngör ile iş yaptıklarını kabul ederken, vakfın Genel Başkanı Lokman Aylar ise iki ismin de vakıftan uzaklaştırıldığı bilgisini verdi.

Şehit Aileleri Vakfı'nda 'ihale' oyunu

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan başvurunun tarihi 21 Ağustos 2020. Savcılık dilekçesinde imzası bulunan isim ise TÜGŞAV Şırnak'ın geçen yıl görevden alınan şube başkanı Müşerref Güngör. Savcılık soruşturma dosyasına, dilekçenin yanı sıra, çok sayıda banka dekontu ile Güngör ve Yamaner arasında geçen onlarca sayfadan oluşan WhatsApp yazışması da girdi.

PARAYI UÇAKLA GÖTÜREMEZSİN

Dosyaya giren yazışmalara göre Yamaner, Göngör'e, Şırnak, Batman, Muş ve Diyarbakır'da bir dizi kamu ihalelerine girdiklerini çok para kazandıklarını belirtiyor. Yazışmalara göre, Yamaner sık sık, Güngör'den ihale teminat bedeli ve çıkan 'masraflar' için para istedi. Güngör de, kimi zaman kendi cebinden kimi zaman çevresinden aldığı borç paraları Yamaner'e banka yolu ile gönderdi. Güngör, toplamda 922 bin TL para gönderirken, Yamaner "Bu işten 5.5 milyon lira alacaksın. O parayı uçukla götüremezsin. Kendini sağlama al" diyor.

ÖNCE İCRA TAKİBİ SONRA ŞİKÂYET

Ancak, ihalelere girildiği iddiasının gerçeği yansıtmadığı bir süre sonra ortaya çıkıyor. Kandırıldığını öğrenen Güngör, ödediği paranın iadesi için bu kez Yamaner ile borç ödeme protokolü imzaladı. Ankara'daki bir hukuk bürosunda düzenlenen 21 Şubat 2020 tarihli protokole göre Yamaner, 922 bin lirayı üç taksit halinde ödeyeceğine dair protokolü imzalıyor. Tarafların imzasını taşıyan protokol hükümleri de yerine gelmeyince konu bu kez yargıya taşındı. Yamaner hakkında önce icra takibi başlatan Güngör, avukatı Hadi Dündar aracılığı ile ceza davası için de suç duyurusunda bulundu.

'SENİ ŞIRNAK'IN EN ZENGİNİ YAPACAĞIM'

Soruşturma dosyasını giren yazışmalarda bir dizi ilginç ifade de yer aldı. Güngör'e yönelik "Seni Şırnak'ın en zengini yapacağım. Emin ol" diyen Yamaner, başka bir mesajında ise "Müşerref, bana Şırnak'ta belediye arsası bul. Bu parayı eritmem lazım" sözlerini, desteler halindeki para fotoğrafları ile birlikte gönderiyor. Dilek Yamaner bir diğer mesajında ise, alacakları ihalenin başka bir firmaya verilmesini engellediğini öne sürerek "Ölmek var bu yoldan geri adım atmak yok. Biz yiyeceğiz başkası değil. Başkasına yedirmem" diyor.