Bursa
Çok Bulutlu
15.4°

Seçimin üzerinden 90 gün geçti... Bursa'da ne değişti?

BURSA , 01 Temmuz 2019 Pazartesi, 11:52

31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden tam 90 gün, başka deyişle 3 ay geçti. Peki Bursa'da 90 günde ne yapıldı, şehirde ne değişti, en çok hangi konu tartışıldı? İşte bu soruların yanıtları...

Seçimin üzerinden 90 gün geçti... Bursa'da ne değişti?

31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden tam 90 gün, başka deyişle 3 ay geçti.

Peki Bursa'da 90 günde ne yapıldı, şehirde ne değişti, en çok hangi konu tartışıldı? İşte bu soruların yanıtları...

BURSA BORÇ BATAĞINDA

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin en borçlu belediyeleri sıralamasında başı çekiyor. Resmen açıklanan bir rakam yok. Ancak Büyükşehir'in tahmini borç miktarının 4 milyar 300 milyon liradan fazla olduğu belirtiliyor. Buna karşın seçimlerin ardından yapılan ilk iş yine borçlanma oldu.

50 MİLYON EURO KREDİ

Başkan Alinur Aktaş, henüz mazbatasını bile almadan, 5 Nisan 2019'da, Avrupa Yatırım Bankası ile 50 milyon Euro'luk kredi sözleşmesi imzaladı. Söz konusu miktarın İnegöl, Mustafakemalpaşa ve Karacabey'deki altyapı yatırımlarında kullanılacağı bildirildi.

MAZBATA 8 NİSAN'DA

Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, mazbatasını 8 Nisan 2019 tarihinde alırken, yenilenen Büyükşehir Belediye Meclisi de ilk toplantısını 13 Nisan 2019'da gerçekleştirdi. Meclis'te başkan vekillikleri, encümen üyelikleri ve ihtisas komisyonları için seçim yapıldı.

İLK İCRAAT DENGE SÖZLEŞMESİ

Yeni yönetimin ilk icraatı Büüykşehri'de görevli bin 851 personel ile Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi'nde (BUSKİ) görev yapan 639 personelin maaşlarına tavan ücret üzerinden iyileştirme yapılması oldu. 1 Nisan tarihinden itibaren geçerli olan sosyal denge sözleşmesi, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile BEM-BİR-SEN Genel Başkanı Levent Uslu arasında imzalandı.

KADRO BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞTİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kendisine vekalet etmek üzere 5 isim belirledi: Yıldırımlı Meclis Üyesi Ahmet Yıldız, Yenişehirli Meclis Üyesi ve geçen dönem Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, İnegöllü Meclis Üyesi ve Encümen Üyesi Halide Serpil Şahin, Osmangazili Meclis Üyesi Murat Demir ve AK PARTİ Bursa İl Kadın Kolları Başkanı, Mimar Gülten Kapıcıoğlu...

Büyükşehir Meclisi'nden geçen kararla organizasyon yapısı değiştirildi. Genel Sekreter Yardımcılıkları kaldırıldı, 16 olan Daire Başkanlığı sayısı 18'e çıkarıldı. Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Daire Başkanlığı ile Park Bahçeler ve Sahil Hizmetleri Daire Başkanlığı kuruldu. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı'nın adı Yerel ve Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı olarak değiştirildi.

Büyükşehir'in Yerel ve Kırsal Hizmetlerinin neler olacağı merak edilirken, Bursa'da son 3 yıl içinde 60 bin meyve ağacının kesildiği ortaya çıktı.

İŞTE BURSA'DA TARIMIN GELDİĞİ NOKTA

Büyükşehir'de Daire Başkanlıkları ve Şube Müdürlüklerinde de geniş kapsamlı bir değişime gidildi. Bazı isimler belediye içinde yer değiştirirken, bazı isimler başka devlet kurumları ve başka şehirlerden transfer edildi.

Kadrolaşma harekatı belediye iştiraklerinde de kendini gösterdi. Örneğin, BURBAK'ı da bünyesine katan BURULAŞ'ın Başkan Aktaş dışındaki 10 yönetim kurulu üyesinden 5'i AK PARTİ yöneticileri arasından seçildi.

BURSA'DA ULAŞIMA AK KADRO

Bursa Kent Yapı İmar İletişim AŞ.'nin (BURKENT) genel müdürü Mustafa Karakoç, görevden alınırken, yerine geçen dönem Gemlik Belediye Başkan Yardımcısı olan Mali Müşavir Ahmet Avcı getirildi.

SEÇİMDEN BİR AY SONRA ULAŞIMA ZAM

Seçim öncesi ulaşımda iki kez indirim yapan Büyükşehir yönetiminin, seçimden 1 ay sonra yaptığı zamla, tam abonman 1,13 TL'ye, indirimli abonman 0,81 TL'ye çıktı. BursaKart kullanan yolcular BursaRay'da tam 2,55 TL, öğrenci 1,45 TL ve indirimli 2,10 TL'ye seyahat ediyor. Kullan-at tek binişlik biletler 5 TL, 2 binişlik biletler ise 8 TL. Öğrenciler için 90 TL olan 1. Tip Abonman Kartı ücreti 100 TL'ye ve 110 TL olan 2.Tip Öğrenci Abonman kart ücreti de 135 TL'ye çıkarılmış, ancak zammın uygulaması ertelenmişti. Başkan Aktaş, daha sonra öğrenci zammının tamamen geri çekildiğini açıkladı.

HER YERDE BEDAVA BURSA'DA...

Bursa'da su ve ulaşım fiyatlarının yüksekliği gündemdeki yerini korurken, Ramazan Bayramı'nda yapılan uygulama da eleştirilere yol açtı. Türkiye'deki çoğu büyükşehirde Ramazan Bayramı boyunca ulaşım ücretsiz olurken, Bursa'da sadece yüzde 50 indirim yapıldı.

TOWER PLAZA'DA YIKIM

Bursa'da yıllarca tartışılan Tower Plaza'nın yıkımına seçim öncesi başlandı. Ancak yıkım haziran ayında yargı kararıyla durduruldu. Mahkeme sürecinde Uludağ Üniversitesi, ODTÜ, İTÜ ve Yıldız Mühendislik gibi kurumlardan gelen uzman raporlarında "riskli yapı raporunun eksik, hatalı, mevzuata aykırı" olduğu belirlendi. Gelinen durumda Uludağ Üniversitesi Bilirkişileri'nin teklif ettiği ODTÜ, İTÜ gibi yetkin bir kuruluştan "yeterli bir teknik rapor" alınması bekleniyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KÖRDÜĞÜM

Tower Plaza'da süreç beklenirken, kentsel dönüşüm mağdurları için de hala bir atılabilmiş değil. 0.50 emsal artışı uygulamasıyla başlayan süreç, tam bir kördüğüme dönüştü. Aileleriyle birlikte on binlerce kişi mağdur durumda. Mağdurların gözü de Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda...

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNDEN DÖNÜŞÜM UYARISI

Son olarak Mayıs 2018 tarihindeki Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yarım kalan kentsel dönüşüm çalışmalarının devamı yönünde karar çıkmıştı. Başkan Alinur Aktaş, o toplantıda, "ruhsatını alamayan binaların dönüşmesi meselesinin" bir kereye mahsus olarak çözüme kavuşturulacağını açıklamış, o dönem Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı olan Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır da yapılan yeni düzenleme ile 0.50 emsal artış hakkını yeniden sağlayacaklarını belirterek, "Bakanlık eski plan notlarının kesinlikle uygulanmamasını istiyor. Bize Ankara'nın verdiği yetki çerçevesinde maksimum yapılması gerekeni yaptık. Riskli yapı şerhini almış ancak ruhsat alamamışlara 0,50 emsal artışı sağlanacak" demişti. Ancak bütün bunlar ne soruna çare oldu, ne mağduriyetler giderildi.

ANKARA'DAN ELİ BOŞ DÖNDÜ

Yerel seçimlerle birlikte AK PARTİ'li en büyük belediye haline gelen Bursa, özellikle ulaşım yatırımlarında merkezi hükümetin desteğine muhtaç hale geldi. Ancak Başkan Aktaş'ın Ankara temaslarından bugüne kadar somut bir sonuç çıkmadı. Aktaş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve Altyapı Yatırımları Genel Müdür Vekili Necdet Sümbül ile görüştü. Aktaş'ın destek istediği projelere şöyleydi:

  • Acemler Kavşağı ve civarı,
  • Adliye Kavşağı,
  • Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nin Çevre Yolu'na bağlanması,
  • Bursaray Emek Hattının Şehir Hastanesi'ne uzatılması,
  • T2 Kent Meydanı-Terminal hattının sisteme entegrasyonu.

Ulaştırma Bakanı Turhan, görüşmede topu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a attı ve talepleri Erdoğan'a sunacağını söyledi.

İKİ AÇILIŞ

Büyükşehir'in yeni dönemde yaptığı ilk açılış BURULAŞ Şehirlerarası Otobüs Terminali esnafının desteğiyle yaptırılan Terminal Camii oldu. Yapımına Recep Altepe döneminde başlanan cami, Başkan Alinur Aktaş tarafından ibadete açıldı.

Günlük 19 bin metreküp arıtma kapasitesi ile yaklaşık 150 bin nüfusa hizmet verebilecek Gemlik Atıksu Arıtma Tesisi de Aktaş'ın ikinci açılışı oldu.

AFİŞ SKANDALI

Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla "19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nda" öğrenciler toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanırken, belediye yönetiminin afiş skandalı Türkiye gündemine oturdu.

Altında Başkan Alinur Aktaş'ın imzasının bulunduğu afişlerde "Atatürk'ü Anma" ifadesi yer almadı. Konu yerel ve ulusal basına yansıyınca afişler değiştirildi.

'KASABA FESTİVALİ'

12 Haziran'da başlayan 58. Uluslararası Bursa Festivali, 12 Temmuz'da sona erecek. Ancak bu yıl festivalin programı Bursalıların tepkisine yol açtı. Önceki yıllara kıyasla düşük profilli bir program hazırlanırken, sosyal medyada "Kasaba Festivali" eleştirileri yapıldı.

ŞEHRİN GÖBEĞİNE AVM

Başkan Aktaş'ın Tabakhaneler Sıcaksu bölgesinde planlanan termal turizm tesisiyle ilgili açıklamaları da tartışma yarattı.

BURSA'NIN TERMAL SUYU KANALİZASYONA AKIYOR

Aktaş, "Biz burada alışveriş merkezi, hatta kliniği ile bir yaşam alanı ortaya çıkarmaya çalışıyoruz" açıklaması yaptı.

ATATÜRK SPOR SALONU DA YIKILACAK

Aktaş'ın tartışılan bir açıklaması da Atatürk Stadı'nın bulunduğu alanda inşa edilen "Millet Bahçesi"yle ilgili oldu.Bölgenin nasıl bir görünüme kavuşacağı merak edilirken, Atatürk Spor Salonu'nun da yıkılarak, projeye ilave edileceği açıklandı.

Aktaş, "Millet Bahçesi ikinci etabı için de Gençlik ve Spor Bakanlığımıza müracaatımızı yaptık. Biz eski spor salonunun da buraya dahil edilmesi noktasında hamlemizin olduğunu da ifade etmek istiyorum. Bursa'ya yeni spor salonları kazandırılıyor" dedi.

SAĞLIĞA ULAŞIMDA KAOS

Temmuz ayında hizmete girmesi beklenen Bursa Şehir Hastanesi'ne ulaşım konusunda ilk somut adım da atıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi, Şehir Hastanesi'ne ulaşımın sağlanması amacıyla 3 yeni otobüs hattını sisteme ekledi. Ancak bin 355 yatak kapasiteli toplam 6 hastanenin bulunduğu komplekse sadece 3 hattın yetip yetmeyeceği merak konusu.

ŞEHİR HASTANESİNE ULAŞIM PAHALIYA PATLAYACAK

Büyükşehir Belediyesi, BursaRay'ı Şehir Hastanesine ulaştıracak proje konusunda henüz somut bir adım atamadı. Ancak gelir yaratmak amacıyla 60 yeni T plaka ihalesi yapılacağı açıklandı.

ŞOFÖRLER ODASINDAN T PLAKA İHALESİNE İTİRAZ

Hong Kong'da Çin protestosu
Hong Kong'da Çin protestosu
Akyaka hiç bu kadar 'sakin' olmadı
Akyaka hiç bu kadar 'sakin' olmadı
MHP lideri geleneği bozmadı
MHP lideri geleneği bozmadı
Deniz Piyadeleri bayramda da göreve hazır
Deniz Piyadeleri bayramda da göreve hazır