Bursa
Parçalı Bulutlu
9.5°
enBursa Haber

Seçim sonuçları 'yanlışlıkla' 4 gün önceden yayınlandı

GÜNCEL , 21 Haziran 2018 Perşembe, 13:16

TVNET kanalında, 19 Haziran'da, Anadolu Ajansı'nın (AA) 2018 seçim tablosu ve oy oranları yazılı şekilde ekrana yansıdı. Verilerin test yayınının bir parçası olduğu sanılırken, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, AA'nın seçim sonuçlarını yanlışlıkla 4 gün önceden yayınladığını öne sürdü.

Seçim sonuçları 'yanlışlıkla' 4 gün önceden yayınlandı

TVNET kanalındaki "Akıl Odası" adlı programın tekrar yayını sırasında ekrana bir anda Anadolu Ajansı'nın 2018 seçim tablosu yansıdı.

Odatv'nın haberine göre, "TVNET'teki "Akıl Odası" adlı program 19 Haziran 2018 Salı günü yayımlandı. Programın tekrarı ise gece 02:00 sıralarında yeniden ekrana geldi.

"Akıl Odası" adlı programın tekrarı sırasında, yayına AA'nın Seçim 2018 tablosu ve çeşitli görüntüler getirildi. AA'nın Seçim 2018 tablosunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın oy oranının yüzde 53, Muharrem İnce'nin oy oranının yüzde 26, Meral Akşener'in oy oranının yüzde 12, Selahattin Demirtaş'ın oy oranının yüzde 7, Temel Karamollaoğlu'nun oy oranının yüzde 1 ve Doğu Perinçek'in oy oranının yüzde 1 olduğu görüldü. Ekrana açılan sandık oranının yüzde 100 olduğu yansıtıldı ve ayrıca il il sonuçlar da verildi.

Seçimlere günler kala ekranlara "yanlışlıkla" getirilen AA'nın seçim tablosunda neden oy oranlarının "yüzde 0" olarak yer almadığı da merak konusu..."

Verilerin AA'nın test verileri olduğu ve ekrana yanlışlıkla geldiği kaydedilirken, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ da haberle ilgili olarak sosyal medya hesabı Twitter'dan "AA'nın seçim sonuçları yanlışlıkla seçimden dört gün önce yayınlandı" diye yazdı.

Cumhuriyet gazetesi Yazarı Kadri Gürsel de CHP kulislerine dayandırarak, "Anadolu Ajansı, henüz oylar sayılırken erken bir saatte Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçimini ilk turda kazandığını ilan edecek. Erdoğan oy sayımı sürerken balkon konuşması yapacak" iddiasında bulunmuştu.

Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı ise dün yaptığı açıklamada kurumunun taraf olmadığını savunmuş, "Anadolu Ajansı bir taraf değildir; sadece izleyen, kaydeden, en hızlı, tarafsız ve güvenilir şekilde aktaran medyadır. 'Anadolu Ajansının hızlı veri açıklamasının seçim sonuçlarını değiştirdiği' iddiası, eğer sayım-döküm işlemini bilmiyor olmaktan kaynaklanmıyorsa, art niyet ve hazımsızlıktan kaynaklanmaktadır" ifadelerini kullanmıştı.