Bursa
Az Bulutlu
27.6°

Savaş gemisi destekli 'Birlik Operasyonu'

GÜNCEL , 15 Nisan 2019 Pazartesi, 12:20

İzmir'de savaş gemisi ve sahil güvenliğin düzenlediği dev uyuşturucu operasyonunda Afrika'dan gelen bir gemide 5 ton toz esrar ele geçirildi. İstanbul, İzmir ve Tekirdağ illerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonda 13 kişi gözaltına alındı

Savaş gemisi destekli 'Birlik Operasyonu'

İzmir'de savaş gemisi ve sahil güvenliğin düzenlediği dev uyuşturucu operasyonunda bir gemide 5 ton toz esrar ele geçirildi.

Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı, yaklaşık 3 ay önce uluslararası deniz yolu ile yüklü miktarda uyuşturucu maddenin Türkiye'ye getirileceği bilgisi edinilmesi üzerine teknik takip ve fiziki takip çalışmaları başlattı.

Şüphelilerin bir kısmının içerisinde bulunduğu Pervinoğulları isimli Türk bayrağı taşıyan geminin Moritanya, Senegal gibi Afrika ülkelerinden gemiye yükledikleri yüklü miktarda uyuşturucu maddelerle Akdeniz üzerinden Türkiye'ye doğru geldikleri bilgisi edinildi.

Bunun üzerine Cumhuriyet Başsavcılığınca verilen operasyon emri kapsamında harekete gecen Türk Silahlı Kuvvetlerine ait bir savaş gemisi, Sahil Güvenlik Komutanlığına ait bir sahil güvenlik gemisi ve hücum botları ile İzmir Emniyeti Narkotik Şube Müdürlüğü mensubu emniyet personeli, sabah saat 05.00 sularında Pervinoğulları isimli gemiye operasyon düzenlendi.

İcra edilen operasyon kapsamında gemide yapılan kontrollerde yaklaşık 5 ton toz esrar uyuşturucu maddesi yakalanırken, söz konusu gemi sahil güvenlik ve savaş gemisi eşliğinde kontrollü biçimde bölgedeki uygun bir limana bağlanmak üzere yola çıktı.

İstanbul, İzmir ve Tekirdağ illerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonda 13 kişi gözaltına alındı.