Bursa
Açık
20.5°

Şampiyonluk iddiası yardım kampanyasına mı bağlı?

BURSASPOR , 03 Ocak 2020 Cuma, 18:16

Bursaspor için düzenleneceği açıklanan yardım gecesi iptal edilmişti. Şimdi ise iş dünyası tarafından yeni bir yardım kampanyasının lansmanı yapılacak. Peki, Bursaspor'un kasasına hem FİFA kıskacından kurtulması hem de yeni transferlerle şampiyonluk yolculuğunda mutlu sona ermesi için ne kadar para girmesi lazım?

Şampiyonluk iddiası yardım kampanyasına mı bağlı?

Bursaspor için düzenlenecek yardım kampanyasının iptal edilmesinin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bir açıklama yapmış ve kampanyaya iş dünyasından istenilen katkının gelmediğini de diğer gerekçelerle birlikte sıralamıştı.

Aktaş açıklamasında, "Aradan geçen süre zarfında, ekibimiz bir taraftan kampanyanın TV yayını, teknik altyapısı, tanıtımı ve duyurulması gibi çalışmaları sürdürürken, diğer yandan da istişare toplantısında bir araya geldiğimiz iş dünyası temsilcileri ve sanayicilerimiz, Bursa'mızdaki tüm iş insanlarının kampanyaya desteğini alabilmek için çalışmışlardır. Ancak gelinen noktada gerek süre kısıtlılığı, gerekse destek talep edilen iş adamlarının bireysel gerekçelerinden ötürü kampanyaya istenilen katkı sunulamaması sebebiyle, mali destek tablosunda arzu edilen noktaya ulaşılamamıştır. Türkiye'nin en büyük şehir takımlarından biri olan ve yaşattığı şampiyonluk ile Bursa'mızın adını dünyaya duyuran Bursaspor'umuzun, yeniden ayağa kaldırılması için önümüzdeki süreçte gerekli şartların oluşması durumunda böyle bir destek kampanyasının yeniden değerlendirilebileceğini de ifade etmek istiyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Erzurumspor'un Bursa'ya nazaran kısıtlı imkanları ile kendi ölçütleri içinde başarılı bir kampanyaya imza atması, Türkiye sanayisinin lokomatifi Bursa ve iş dünyası için eleştirileri beraberinde getirmişti.

Gözlerin çevrildiği iş dünyasından da bir açıklama gelmiş ve BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 'Yeniden Büyük Bursaspor' kampanyasının detaylarını 4 Ocak Cumartsi günü düzenleyecekleri basın toplantısında duyuracaklarını söylemişti.

Peki, Bursaspor'u rahatlatacak, minumum kasasına koyması gereken para ne kadar?

Bursaspor Başkanı Mesut Mestan'ın da çeşitli zamanlarda dile getirdiği gibi , sadece galibiyet primleri bile dikkate alındığında, ya da alınacak olası 10 galibiyet hesaba katıldığında sezon sonuna kadar kasadan çıkacak para yaklaşık 4 milyon lira.

Buna futbolcu maaşları ve deplasman giderleri de eklendiğinde rakam katlanarak artıyor.

Bir de yeni hoca İbrahim Üzülmez'in istekleri doğrultusunda yapılması planlanan en az 3-4 transfer var. Bu transferlerin gerçekleşmesi için kasadan çıkacak parayı da hesaba katınca, Bursaspor'u rahatlatacak miktar yükseliyor.

İşin özü FİFA kıskacından kurtulmak ve sezon sonunda Bursaspor'u hakettiği lige yükseltmek için kulübün kasasına girmesi gereken miktar 50 milyon lira civarında.

Şimdi gözler, 'Bursa iş dünyasının düzenleyeceği kampanyadan bu rakam toplanabilir mi' ,

ya da

'Bursa gibi sanaysisi ve sanayicisi ile övünen bir şehir bu rakamın çok daha üzerinde bir kampanyaya imza atarak kulübün elini daha da rahatlatabilir mi' sorularının yanıtlarına çevrildi.