Bursa
Çok Bulutlu
8.9°
enBursa Haber

Samet Aybaba'dan önemli uyarı!

BURSASPOR , 20 Kasım 2018 Salı, 14:02

Bursaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, Yeşilay Bursa Şubesi'nin konuğu oldu. Deneyimli çalıştırıcı, kötü alışkanlıklardan uzaklaşmanın yolunun spordan geçtiğine vurgu yaparak, aileleri uyardı. Aybaba, "Çocuklarınızı parklara indirip spor yaptırın" dedi.

Samet Aybaba'dan önemli uyarı!

Bursa Yeşilay Şubesi'nde gerçekleşen söyleşiye katılan Samet Aybaba öğrenciler tarafından kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Yaklaşık 1 saat süren söyleşinin ardından Yeşilay Şube Başkanı Dr.Serhat Yamalı, Aybaba'ya teşekkür plaketi takdim etti.


Futbolcuların özel hayatları ile ilgili yorum yapmayı sevmediklerini belirten deneyimli çalıştırıcı, "Onların bir hayatları var. Biz genelleme olarak onlara anlatıyoruz. Hayatın içinde ne olması gerektiğini söylüyoruz. Tabi ki kötü alışkanlıklardan uzak durmak lazım. Allah insana akıl vermiş, sen artık kendini yöneteceksin. Neyin kötü, neyin iyi olduğunu zaten biliyorsun. Onun üzerinde hayatını geliştireceksin. Bunda çok fazla zorlayıcı değil de onları anlatıcı, bilgi aktarıcı pozisyonda olmak lazım. Biz de oyuncularımıza alkolden, sigaradan uzak durmanın insan hayatında ne kadar önemli olduğunu anlatıyor ve örneklerini veriyoruz. Bu işi yapan çok fazla sosyal platformlar var. Onlardan da örnekler var. Bundan ötesine gidemiyoruz" dedi.

"Çocuklarını parka indirip spor yapan aileleri göremiyorum"
Futbolcuların zengin ve şımarık çocuklar olduğunu belirten Aybaba, "Bizimkiler zengin, şımarık çocuklar. Hepsinin arabası, evi var, keyifleri yerinde. Bizler çok belirleyici olamıyoruz ama onları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için elimizden geleni yapıyoruz. Aslında bütün bunlardan uzaklaşmanın tek yolu spordur. Sakın spordan uzaklaşmayın. Son 10 yılın modası alışveriş merkezleri. Anne babalar işin kolayını buldu. Onlar da bu işte çok suçlu. Hemen çocuk istediğinde alıp AVM'ye götürüyorlar. İçeri girdiğinde bir sürü markalar var. Bir sürü alışkanlıklar edinmek için özel yerler var. Son zamanlarda Çocuklarını parka indirip spor yaptıran onu yürüten, 'bu işi yaparsan gelecekle ilgili de planlar yapabilirsin' diyen aileler görmüyorum. Çocuk eve geldiğinde de eline tableti veriyorlar hemen yatak odasına giriyor" diye konuştu.

"Çağın en büyük hastalığı obezite"
Çağın en büyük hastalığının obezite olduğunu vurgulayan Aybaba, "Bütün bu kötü alışkanlıkların dışında bir de obez toplum oluşuyor. Bence çağın en büyük hastalığı o olacak. Çocuklarla ilgilenmiyor, spor yaptırmıyoruz. Ülke olarak çocuklara spor yapacak alanları da tam anlamı ile oluşturamıyoruz. Bir sürü sorunumuz var. Evlatlarımıza spor yaptırmamız lazım. Eskiden atalarımız, at sırtında, yürüyerek, koşarak sağlıklı dönemler geçirmişler. Biz bunlardan biraz uzaklaştık. Bunlardan uzaklaştıkça, kötü alışkanlıklara yaklaşıyoruz. Ben mutlaka spor yapın diyorum. Spor yapan insanın kötü alışkanlıkları olmaz. Takımdaşlığı olur, kazanma heyecanı olur, bunlardan sakın uzaklaşmayın. Yapmayın arkadaşlarınızı da spora yönlendirin ki sağlıklı bir toplum olalım" şeklinde konuştu.

"2-3 sene sonra şampiyon nesil ortaya çıkabilir"
Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Aybaba, "Futbol ekonomisi battı. Herkes gençleştirmeye başlamak zorunda. Biz hızlı gidiyoruz. Onlar bize yetişemeyecektir. 2-3 sene sonra şampiyonluğu yaşayan bir nesil olarak arkadaşlar ortaya çıkabilir" ifadelerini kullandı