Bursa
Çok Bulutlu
20.8°

Salgın döneminde cilt hastalıkları artıyor

SAĞLIK , 18 Mayıs 2020 Pazartesi, 12:32

Salgın döneminde cilt hastalıkları konusunda önemli uyarılarda bulunan Dermatoloji Uzmanı Dr. Semra Toker, cilt bütünlüğünü koruyan öneriler sıraladı.

Salgın döneminde cilt hastalıkları artıyor

Koronavirüs enfeksiyonundan korunmak için sık sık, en az 20 sn el yıkamak, ellerin yıkanamadığı durumlarda ise alkol bazlı el dezenfektanlarının kullanımı hayati önem taşımakta.

Ancak sık sık el yıkamak, kolonya ve dezenfektan kullanmak bazı cilt sorunlarına davetiye çıkarıyor. Çok sık dezenfektasyon kullanımına bir de stresinin eklendiği şu dönemde bazı cilt hastalıklarında artış gözlemleniyor.

Salgın döneminde cilt hastalıkları konusunda önemli uyarılarda bulunan Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Semra Toker, cilt bütünlüğünü koruyan öneriler sıraladı.

Virüs ve benzeri mikropların yapısı bozulan deriye daha kolay girdiğine dikkat çeken Dr. Toker, "Sık sabun ve dezenfektan kullanımına bağlı deri bariyerimiz bozularak deride kuruma, çatlama, kabuklanma, küçük su toplamaları ve kaşıntı meydana gelir. Bu da irritan kontakt dermatit dediğimiz tahrişe bağlı ekzemaya neden olur. Tedavide en etkili yöntem korunmadır.

SAF ZEYTİNYAĞI İYİ BİR NEMLENDİRİCİ

Ekzemayı önlemek için her yıkamadan sonra deriyi nemlendirmek gerekir. Bu amaçla en sık kullandığımız nemlendirici saf beyaz vazelindir. Bunun dışında kulandığmız nemlendiriciler yağ bazlı olmalı ve parfüm -paraben içermemelidir. Hiçbirşey bulamıyorsak saf zeytinyağı da iyi bir nemlendiricidir. Nemlendirici, eller nemli iken sürülmelidir. Çünkü nemli ele uygulanması su kaybına karşı bariyer oluşturuyor ve kaşıntıyı azaltıyor. Nemlendiriciler sadece deriyi nemlendirmez aynı zamanda deri bariyerini onararak deri bariyerinizi onarmaya da yardımcı olur. Ancak şiddetli ekzema durumunda dermatologunuza danışarak derinize uygun bir kortizonlu krem de kullanabilirsiniz."dedi.

PKK/KCK'ya şafak operasyonu
PKK/KCK'ya şafak operasyonu
Feci kaza kamerada
Feci kaza kamerada
Yaylalarda görsel şölen
Yaylalarda görsel şölen
Türkmen Şelalesi hayran bırakıyor
Türkmen Şelalesi hayran bırakıyor