Bursa
Çok Bulutlu
21.5°

Sakın patronunuza 'Sen kimsin?' demeyin!

EKONOMİ , 23 Ekim 2019 Çarşamba, 14:49

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun'dan çalışanlara önemli bir uyarı geldi: "Sakın patronunuza 'Sen kimsin?' demeyin! Zira tazminatsız kovulabilirsiniz..." Karar Bursa'da görülen bir iş davasında çıktı.

Sakın patronunuza 'Sen kimsin?' demeyin!

Bursa'da görülen bir iş davasından son derece dikkat çekici bir karar çıktı. Davanın ayrıntılarını Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, enbursa.com'a anlattı.

Buna göre, 5 yıl 9 ay boyunca özel sektördeki bir iş yerinde çalışan işçi, yine aynı iş yerinde çalışan kardeşi ile işverenin tartışmasına müdahil oldu. Tartışma sırasında işveren, işçiye "Sen karışma", işçi de işveren "Sen kimsin?" dedi.

Tartışmanın ardından işveren kendisine "Sen kimsin?" diyen işçiyi tazminatsız işten çıkardı. Bunun üzerine yargıya giden işçi Bursa İş Mahkemesi'nde görülen davayı kazandı ve tazminatını aldı. Ancak işveren davayı bir üst mahkemeye taşıdı.

İstinaf mahkemesi olarak davayı görülen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, şok bir karar aldı. "Sen kimsin?" hitabının, işverenin otoritesini sarsıcı ve işverene karşı sataşma mahiyetinde olduğuna karar veren mahkeme, kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi yönünde karar aldı.

Kararın ilk ve örnek niteliği taşıdığını belirten Sosyal Güvenlik Uzmanı Erdursun, çalışanları uyardı. Erdursun, "Sakın patronunuza 'Sen kimsin?' demeyin. Tazminatsız kapı önüne koyulabilirsiniz" dedi.