Bursa
Açık
23.2°

Sağlık örgütleri 21 Temmuz'da Prof. Dr. Pala için Bursa'da buluşacak

BURSA , 11 Temmuz 2020 Cumartesi, 14:08

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı ve TTB COVID-19 İzleme Kurulu üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında enBursa.com canlı yayınında yaptığı bilimsel pandemi değerlendirmeleri nedeniyle başlatılan soruşturmanın görüşüleceği 21 Temmuz'da bilimden ve bilimsel özgürlükten yana olan tüm kesimleri Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü önüne davet etti.

Sağlık örgütleri 21 Temmuz'da Prof. Dr. Pala için Bursa'da buluşacak

Türk Tabipleri Birliği (TTB) COVID-19 İzleme Kurulu'nun hazırladığı COVID-19 Pandemisi 4. ay Değerlendirme Raporu, kamuoyuyla paylaşıldı. Online basın toplantısına Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, TTB COVID-19 İzleme Kurulu üyeleri Prof. Dr. Kayıhan Pala ve Prof. Dr. Özlem Azap katıldılar.

Prof. Dr. Sinan Adıyaman, yaptığı konuşmada, 4 ay sonra 'tek bir vaka salgın değildir'le başlayan sürecin hem bilimsel kavrayış hem de yönetsel hazırlık olarak zayıf kaldığının daha net görüldüğünü söyledi. Böyle bir aşamada, TTB COVID-19 İzleme Kurulu üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında, bilim insanı ve Kurul üyesi kimliklerinin gereği olarak enBursa.com canlı yayınında yaptığı açıklamalar dolayısıyla Bursa Valiliği'nin talebi üzerine Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü tarafından "halkı yanlış bilgilendirme ve paniğe yönlendirici" açıklamalar yaptığı iddiası ile soruşturma açıldığını belirten Adıyaman, "Bu soruşturmayı açanlar/açtıranlar bilim insanının toplumsal sorumluluğunu yerine getirmesini engelleme, akademik özgürlüğü tanımama, örgütlü bilim insanına saldırma fiillerinde bulunma suçunu işlemiş oluyor. Bunu değerlendirecek hukukçuların olmadığı yerde insanların vicdanlarının olduğunu, olacağını biliyoruz" diye konuştu.

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ ÖNÜNE DAVET

Adıyaman, Pala hakkındaki soruşturmanın 21 Temmuz 2020 tarihinde Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü'nde saat 11.00'de gerçekleştirileceğini belirterek, tüm tabip odalarını, hekimleri, akıldan, bilimden ve bilimsel özgürlükten yana olan tüm kesimleri Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü önüne davet etti.

TÜRKİYE'DE 29 NİSAN'DAN BU YANA SAĞLIK ÇALIŞANLARINA İLİŞKİN YENİ VERİ YOK

Prof. Dr. Sinan Adıyaman, ardından söz alan Prof. Dr. Özlem Azap, 4. ay itibarıyla Türkiye'de ve dünyada pandemiye ilişkin gelişmelerin aktarıldığı raporda öne çıkanları aktardı. Raporda, dünya çapında yaklaşık 2 milyon sağlık çalışanının katıldığı internet bazlı bir araştırmanın ortaya koyduğu verilere göre, sağlık çalışanlarının COVID 19'a yakalanma riskinin 12 kat fazla olduğuna dikkat çeken Azap, Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye'de sağlık çalışanlarının içinde bulunduğu duruma ilişkin 29 Nisan'dan bu yana yeni veri paylaşılmadığına dikkat çekti.

SOSYAL SINIFLAR ÜZERİNDEN DEĞERLENDİRME YAPILMASI ZORUNLUDUR

Prof. Dr. Kayıhan Pala da, Türkiye'de salgının yayılma hızına ilişkin olarak bölgesel farkın açıklığına dikkat çekti ve salgının yayılma hızının Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, batı bölgelerine göre 12 kat fazla olduğunu belirtti. Pala, bu verinin, salgınla ilgili olarak sosyal sınıflar üzerinden bir değerlendirme yapma zorunluluğunu ortaya koyduğunu, ayrıca sığınmacılar ve göçmenlerle ilgili olarak Türkiye özelinde çalışma yapılmasına ihtiyaç bulunduğunu belirtti. Pala, salgının yaratacağı olumsuzlukları ortadan kaldırmak için yurttaşa indirgenmiş sorumluluklar yerine, yurttaş, merkezi hükümet, yerel kurum ve kuruluşların birlikte çaba göstermesinin önemli olduğunu hatırlattı.

OKULLARIN AÇILMASI İÇİN RADİKAL ÖNLEMLERE İHTİYAÇ BULUNMAKTADIR

Basın mensuplarının sorularının da yanıtlandığı toplantıda ayrıca şu vurgular öne çıktı:

*Salgının birinci dalgası halen sürmektedir ve sonbaharda ortaya çıkacak İnfluenza (grip) salgının etkisiyle birlikte düşünülmelidir. İnfluenza aşıları şimdiden hazırlanmalı ve başta risk grupları olmak üzere ücretsiz yapılması sağlanmalıdır.

*Sağlk çalışanlarının İnfluenza ve COVID-19 ayrımını tereddüte düşmeden yapabilmeleri için tanı testlerinin artırılması ve ücretsiz olarak temin edilmesi sağlanmalıdır.

*Kişisel koruyucu ekipmanların (KKE) kalitesi ve niteliği artırılmalı, sağlık çalışanlarına standartlara uygun, yeterli KKE sağlanmalı, risk gruplarının maskeye ücretsiz erişmesi sağlanmalıdır.

*Okulların açılması için radikal önlemlere ihtiyaç bulunmaktadır ancak okulların açılacağının duyurulacağı tarihe kadar bunun yapılması mümkün değildir. Konu epidemiyolojik veriler doğrultusunda eğitim emekçileriyle birlikte değerlendirilmelidir.

*Dünya Sağlık Örgütü'nün Türkiye'ye gönderdiğini duyurduğu ekipmanın nerelere dağıtıldığı açıklanmalıdır.