Bursa
Açık
30.3°

Sağlık çalışanları alkışları bakanlığa iade etti

BURSA , 27 Temmuz 2020 Pazartesi, 15:53

Genel Sağlık İş Sendikası Bursa Şube Sekreteri Erman Açıkgöz, ek ödeme yönetmeliğinin gözden geçirilmesini istedi ve "Birinci basamak aile hekimliği sisteminde çalışanlar dahil tüm sağlık çalışanlarına yeterli miktarda ve kalitede kişisel koruyucu ekipman devletimiz tarafından sağlanmalıdır." dedi.

Sağlık çalışanları alkışları bakanlığa iade etti

Ek ödeme yönetmeliği ve pandemiye karşı kişisel koruyucu ekipman eksikliklerini gündeme getiren Genel Sağlık İş Sendikası Bursa Şube üyeleri, İnegöl Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Pandeminin yoğun olduğu dönemlerde, Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan alkışlı destekteki alkışları bakanlığa iade ettiklerini belirten sendika üyeleri covid -19 ile yüz yüze mücadele eden sağlık çalışanlarının kişisel koruyucu ekipman yönünden de sorunlarının artarak devam ettiğini belirtti.

"EK ÖDEME TAVANI MİKTARINDA SEYYANEN ZAM YAPILMALI"

Genel Sağlık İş Sendikası Bursa Şube Sekreteri Erman Açıkgöz, "Sağlık çalışanları verdikleri insanüstü emeklere karşılık hak ettikleri ücreti alamamaktadır. Bakanlığımızın bu sorunun çözümü için acil önlem alması gerekmektedir. Sağlık çalışanlarını yoksulluğa mahkum eden ücret politikalarından vazgeçerek adil yaşanılabilir bir ücret politikası belirlenmeli artık uygulanamaz olan ek ödeme yönetmeliği tamamen kaldırılıp Genel Sağlık İş Sendikası olarak tek kalemde ödenen yoksulluk sınırının üzerinde olan bir maaş talebimiz biran önce hayata geçirilmelidir. Pandemi başlangıcında bakanlığımız tarafından açıklanan tavandan ek ödeme 1 basamak aile hekimliği sağlık hizmetlerinde çalışan meslektaşlarımıza hiç verilmemiş hastanelerde çalışanlar için ise haziran ayı itibariyle sonlandırılmıştır. Temmuz ayı bordrolarımızda ek ödeme satırına kocaman bir sıfır yazılmıştır. Sağlık emekçilerinin Temmuz 15'de aldığı maaş 7 ay önceki ocak ayından da daha düşük bir noktaya gelmiştir. Hükümet ve yetkili sendika arasında yapılan toplu görüşmelerde düşük yüzdeli zamlara mahkum edilen ücretlerimiz vergi dilimlerimin yükselmesiyle her geçen ay daha da düşmektedir. Çalışma barışını bozan ilk günden beri adaletsiz uygulanan ek ödeme sistemi tamamen kaldırılmalı. Ek ödeme tavanı miktarında seyyanen zam yapılmalıdır. Maaşlarımız tek bir kalemde emekliğimize yansıtılacak şekilde ödenmelidir." dedi.

"MASKELER HEM KALİTEDEN UZAK HEM DE YETERLİ SAYIDA DEĞİLDİR"

Covid-19 ile yüz yüze mücadele eden sağlık çalışanlarının kişisel koruyucu ekipman yönünden sorunlar yaşadığına da dikkat çeken Genel Sağlık İş Sendikası Bursa Şube Sekreteri Erman Açıkgöz, aile hekimliği çalışanlarına kişisel koruyucu ekipman verilmemesinin sosyal devlet anlayışından çok uzak bir yaklaşım olduğunu belirtti.

Açıkgöz, basın açıklamasında şunları söyledi;

"Hastanelerde sayıyla tek tek dağıtılan maskeler hem kaliteden uzak hem de yeterli sayıda değildir. Aile hekimlikleri daha vahim durumdadır. Sağlık müdürlükleri tarafından sınırlı sayıda verilen ekipman desteği kaldırılmış kendi koruyucu ekipmanınızı kendi cebinizden alın denilmektedir. Pandeminin ülkemizde ki seyrinde yapılan filyasyon çalışmasıyla çok büyük başarı elde eden aile hekimliği çalışanlarına kişisel koruyucu ekipman vermemek sosyal devlet anlayışından çok uzak bir yaklaşımdır. Birinci basamak aile hekimliği sisteminde çalışanlar dahil tüm sağlık çalışanlarına yeterli miktarda ve kalitede kişisel koruyucu ekipman devletimiz tarafından sağlanmalıdır." dedi. Açıkgöz açıklamasında sözleşmeli çalışma sistemi kaldırmasını ve tüm çalışanların iş güvenceli 4 A modeline geçirilerek kadro güvencesi de talep etti.