Bursa
Açık
19.2°

Sağlık Bakanı'ndan flaş 'koronavirüs' açıklaması!

GÜNCEL , 31 Ocak 2020 Cuma, 10:26

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve 213 kişinin ölümüne neden olan Corona Virüs için acil durum ilan edilmesinin hemen ardından Sağlık Bakanı Koca'nın Türkiye'de alınacak tedbirleri açıklıyor.

Sağlık Bakanı'ndan flaş 'koronavirüs' açıklaması!

Türkiye'de Corona Virüse karşı alınacak yeni önlemler Sağlık Bakanlığı toplantısında masaya yatırıldı.

Sağlık Bakanı Koca'nın konuşmasından öne çıkanlar,

''231 kişi hayatını kaybederken hayatını kaybeden vakaların çoğu risk grubu dediğimiz 65 yaş üstü kişiler. Dünya Sağlık Örgütü herhangi bir uyarı belirtmeden biz adımlarımızı atttık. Vakaların ardından acil olarak bilim kurulumuzu oluşturduk.

Havalimanlarından 24 saat sağlık personeli bulunduruyor. Kontrol önlemleri devrede yer alıyor. Turizm şirketlerine yönelik bilgilendirmemizi yaptık. 11 bin yolcu tarandı.

Corona Virüs Bilim Kurulu son durumu değerlendirmek için bakanlıkta toplantı. Türkiye ilk önlemler havalimanlarına vücut ısısı kontrolü için yerleştirilen termal kameralar olurken olası vakalar için karantıda odalarının bulunduğu hastaneler de belirlenmişti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Uluslararası acil durum ilan etmesinin ardından alınacak yeni tedbirleri de Sağlık Bakanı açıklayacak.

Bir yandan da Vuhan'daki Türklerin tahliyesi için süreç devam ediyor.

Askeri kargo uçağı tahliye operasonu için hazırlandı. Uçuş için gerekli uluslararası izin süreçlerinin tamamlanması bekleniyor.

Ayrıntılar geliyor.