Bursa
Açık
23.2°

Saadet Partili vekilden 'asgari ücret' çağrısı!

GÜNCEL , 14 Temmuz 2020 Salı, 08:31

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, asgari ücret alan işçilerin maaşlarından gelir vergisinin alınmaması için kanun teklifinde bulundu.

Saadet Partili vekilden 'asgari ücret' çağrısı!

Milli Gazete'nin haberine göre Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, asgari ücret karşılığında çalışan işçilerin aldıkları ücretin gelir vergisinden muaf tutulması amacıyla Gelir Vergisi Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifinde bulundu.

ASGARİ ÜCRETTEN GELİR VERGİSİ MUAF TUTULSUN

Saadet Partisi Milletvekili Karaduman, TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifinin gerekçesinde, "Hâlihazırda asgari ücretten yüzde 15 gelir vergisi kesintisi yapılması, zaten açlık sınırında yaşamak zorunda bırakılan vatandaşların mağduriyetinin artmasına sebep olduğu izahtan varestedir. Bu haliyle asgari ücret üzerinden alınan gelir vergisinin istisna kapsamına alınması zaruri bir hal almıştır." ifadelerine yer verdi.

İSRAF GÖZ ÖNÜNE ALINDIĞINDA BU İSTİSNA PEKÂLÂ MÜMKÜNDÜR

"Böyle bir değişiklik ile devletin ciddi bir vergi kaybına uğrayacağı düşünülebilir." diyen Karaduman, "Kamu harcamalarındaki israfın boyutu göz önüne alındığında, yapılacak tasarruflar ile asgari ücretin istisna kapsamına alınması pekâlâ mümkündür. Aralığı belirli olmayan zamanlarda vergi borçları bir kalemde silinen şirketlerin olduğu ülkemizde, hayata tutunmaya çalışan işçilerin aldığı ücretlerin gelir vergisi istisnası kapsamına alınması ve bu istisnanın sürekli olması izah edildiği üzere Türkiye Cumhuriyeti'nin sosyal devlet olmasının da gerektirdiği bir zorunluluktur." değerlendirmesinde bulundu.