Bursa
Sağanak Yağışlı
7.8°

Rusya, İtalya'ya 9 askeri uçak indirdi!

DÜNYA , 23 Mart 2020 Pazartesi, 10:48

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının Avrupa'daki merkez üssü haline gelen İtalya'ya dünyanın dört bir yanından tıbbı yardım gelmeye devam ediyor. Çin'in ardından Rusya'da Ilyushin-76 tipi 9 askeri nakliye uçağıyla İtalya'ya yardım gönderdi.

Rusya, İtalya'ya 9 askeri uçak indirdi!

Rusya, 5 binden fala kişinin yeni tip corona virüs (Covid -19) nedeniyle hayatını kaybettiği İtalya'ya uzmanlardan oluşan bir ekip ve tıbbi ekipman desteği gönderdi.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, uzman ekibinin Covid-19 ile mücadele konusunda destek amacıyla İtalya'ya gönderildiğini duyurdu.

Sağlık uzmanlarından oluşan ekip ve tıbbi ekipman ile 7 uçağın Moskova bölgesindeki Çkalovsk Askeri Havaalanı'ndan ayrıldığı kaydedilen açıklamada, "Toplam 9 IL-76 uçağında, 8 sağlık ekibinin yanı sıra yaklaşık 100 virolog, epidemiyolojist ve çeşitli tıbbi ekipmanlar İtalya'ya gönderildi" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, İtalya'ya gönderilen uzmanların, Afrika domuz gribi, şarbon ve ebola gibi salgınlarla mücadelede yer aldığı vurgulandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Putin, Covid-19 ile mücadele konsunda İtalya'ya gerekli desteği vermeye hazır olduklarını vurgulamıştı.

İTALYA: 10 MİLYONU AŞKIN MASKE GELECEK

Covid-19 salgını nedeniyle 5 bin 476 kişinin yaşamını yitirdiği, mevcut vaka sayısının ise 46 bin 638 olduğu İtalya'da sağlık sistemi, yoğun talep karşısında bir süredir zorlanırken imdada farklı ülkelerden gelen tıbbi yardımlar yetişti.

Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, 2,5 milyonu Çin'den, 2 milyonu Avrupa Birliği'nden, 1,5 milyonu Mısır'dan ve 40 bini de Hindistan'dan olmak üzere sadece dün 6 milyonu aşkın maske tedarik ettiklerini söyledi.

Di Maio, Rusya'dan 9 uçak dolusu tıbbi malzeme, Brezilya'dan 2,5 milyon ve yine Çin'den 1 milyon maske temin edeceklerini açıkladı.

İtalya Dışişleri Bakanı, bu iki günde 10 milyonu aşkın maske geleceğini duyururken çarşambadan itibaren Çin ile yapılan 100 milyon maske anlaşması çerçevesinde ilk 20 milyon maskenin ülkelerine ulaşacağını vurguladı.