Bursa
Parçalı Bulutlu
18.5°

Ramazan sonrası beslenmeye dikkat

SAĞLIK , 20 Mayıs 2020 Çarşamba, 14:47

Uzman Diyetisyen Ecem Tüzen, Ramazan Bayramı'nda beslenme tavsiyelerinde bulunarak, bayramda kontrolsüz bir şekilde yenilen yiyeceklerin mide ve bağırsak problemlerine neden olabileceğini söyledi.

Ramazan sonrası beslenmeye dikkat

Uzmanlar, pandemi döneminde sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekmeye devam ediyor. Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi Uzman Diyetisyen Ecem Tüzen, Ramazan ayı sonrası besin tüketiminin sağlıklı seçeneklerden tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

SİNDİRİM PROBLEMİ

Pandemi sürecinde, Ramazan ayı sonrası düzenli beslenmede ilk adımın ana ve ara ögünlerde yapılacak doğru besin seçimlerinden geçtiğini belirten Dyt. Ecem Tüzen, "Korona virüs salgını nedeniyle bayramda herkesin evlerinde olacak. Basit şeker içeren tatlılardan, baklavalardan uzak durulacağı anlamına gelir. Bu süreçte beslenmeniz alışık olduğu düzene geçerken saat kısıtlaması olmadığı için besin alımında artış gözlenebilir. Alışık olunan düzende 2 veya 3 öğün şeklinde beslenmeye ve ara öğünleri yapmaya dikkat etmek gerekir. Uzun süren açlık nedeniyle ramazan boyunca mide ve bağırsaklarda sindirim problemleri yaşanabilir. Bu sebeple besin alımını sağlıklı seçeneklerden tercih etmek ve bağırsakları düzenlemek önceliğiniz olmalıdır."dedi.

SU TÜKETİMİNE DİKKAT

Ögün seçeneklerine dikkkat çeken Dyt. Ecem Tüzen, "Kahvaltılarda bol bol yeşillikler, yumurta, ceviz gibi yağlı tohumlar, fazla yağlı olmayan peynirler tercik edilmelidir. Ana öğün seçenekleri et ve sebze değişmeli olmalı ve pişirme tekniklerine dikkat edilmelidir. Yağda kızartmalar, çok yağlı ve şekerli besinler, asitli içecekler zaten geç saatlerde yapılan iftar ve gece yenilen sahur öğünlerinden dolayı hazımsızlık yasayan mide için tehlikelidir. Haşlama, fırın, zeytinyağlı yemekler tercih edilmelidir. Ara öğünlerde şekerli tatlılar yerine meyve, ceviz, süt, kefir tüketimi hem kilo kontrolünde hem de beslenmenin düzene girmesinde önemlidir. Artan sıcaklıklarla birlikte su tüketiminin de 2 litrenin üzerinde olmasına özen gösterilmelidir. Virüsün azalması sebebiyle rahatlayıp dışarıda yemek yemeye başlanılmamalıdır. Dışarıda yemek tercihiniz olacağı zaman ise mutlaka temizliğe ve pişirme yöntemine dikkat edilmelidir." dedi.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

"Bahar ve yaz aylarında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için mevsim ürünleri tükeltilmeli" değerlendirmesinde bulunanan Dyt Tüzen, önerilerini şöyle sıraladı.

"İnsan vücudunda oksidatif hasar sonucu bağışıklık bir günde düşmediği gibi hastalıklar da bir günde oluşmaz. Bu sebeple bağışıklığı güçlendirmek ve hastalıklardan korunmak için beslenmenin önemi; vücudun antioksidan gücünü destekleyerek bağışıklığa zamanla destek olmasıdır. Vitaminler, mineraller ve antioksidanlardan zengin beslenme şeklinde çeşitlilik önemlidir çünkü antioksidanların çözünme yerleri, etki ettikleri serbest radikaller farklıdır. Bahar ve yaz aylarının en güzel yanı acık kırmızıdan koyu kırmızıya, mora renk renk sebze ve meyvelerin pazarlarda yer almasıdır. Bu renk meyve ve sebzeler zengin karotenoit ve polifenolik bileşikler içerdiğinden serbest radikallere karsı güçlü antioksidan kaynağı olarak kabul edilir. Mevsiminde olan çilek, kiraz, üzüm mürdüm eriği, ahududu, yaban mersini, böğürtlen tüketimi bağışıklığı güçlendirmeye destektir.

D VİTAMİNİ, OMEGA -3 VE ÇİNKO DESTEĞİ

Bunun dışında A vitamininden zengin yumurta, süt, yeşilbiber, kayısı gibi sarı, turuncu, yeşil sebze ve meyveleri de beslenmenizde bulundurmakta fayda var. Badem , cevizi fındık gibi yağlı tohumlar E vitamini acısından zengindir. Vücuttan zararlı maddelerin atılmasında yardımcı C vitamininden ise koyu yeşil yapraklı sebzelerle faydalanılabilinir. Besin desteklerine bakıldığı zaman bu süreçte ihtiyaç dahilinde D vitamini (4-5 bin ünite), omega-3 (1000 mg) ve çinkonun (15 mg) günlük destek olarak kullanılması faydalıdır. Ekinezya, kuşburnu ve nane çayları kullanılabilinir. Bu süreçte önemli olan besin çeşitliliğini arttırmak ve mevsiminde rengarenk sebze ve meyvelerle beslenebilmektir."

Yaz ve kış bir arada
Yaz ve kış bir arada
Kaz Gölü kurtuldu
Kaz Gölü kurtuldu
Yavru yaban keçileri hastane bahçesine indi
Yavru yaban keçileri hastane bahçesine indi
Bursa kaplıcalarında yeni dönem
Bursa kaplıcalarında yeni dönem