Bursa
Az Bulutlu
28.8°

Protestocular Lübnan Bankalar Birliği binası önünde!

DÜNYA , 08 Ağustos 2020 Cumartesi, 22:18

Beyrut'ta en az 158 kişinin öldüğü patlamadan dört gün sonra halk 'Şehitler Meydanı'nda toplandı. Parlamento binasına girmeye çalışan göstericilere güvenlik güçleri müdahale etti. Çıkan olaylarda yaralı sayısı 230'u aşarken, bir güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi. Göstericiler dördüncü bakanlık binasına girmeye çalışıyor.

Protestocular Lübnan Bankalar Birliği binası önünde!

Lübnan'ın başkenti Lübnan'daki Şehitler Meydanı'nda bir araya gelen binlerce kişi yönetim karşıtı protestolara devam ediyor. Göstericiler 3 bakanlık binasına giren göstericiler dördüncü bakanlığa saldırıyor.

Sputnik muhabirinin aktardığına göre Beyrut'taki protestocular, Dışişleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı binalarını bastıktan sonra Çevre Bakanlığı'na ve şimdi de Enerji Bakanlığı'na girdi. Göstericiler son olarak Lübnan Bankalar Birliği binası önünde toplandı.

Lübnan ordusu Enerji Bakanlığı binasına ulaştı
Lübnanlı MTV televizyonu, Lübnan ordusuna ait hızlı müdahale grubunun Beyrut'taki protestocuların hücum ettiği Enerji Bakanlığı binasına ulaştığını bildirdi.

MTV'deki haberde ayrıca, Lübnan Bankalar Birliği'nin bulunduğu binada yangın çıktığı belirtildi.

Güvenlik güçleri göstericileri dağıtmak için gaz bombaları kullanıyor

Sputnik muhabirinin bildirdiğine göre güvenlik güçleri, Beyrut'taki göstericileri parlamento binasından uzaklaştırmak amacıyla özel donatılmış zırhlı araçtan gaz bombaları fırlatıyor. Şehit Meydanı'na doğru çekilen göstericiler ise jandarmalara taş ve maytap atmaya devam ediyor.

Şehit Meydanı'ndaki göstericiler ise kalabalık Lübnan Bankalar Birliği binasına girmeye çalışıyor. Kızılhaç ve Sivil Savunma görevlileri ise göstericilerin arasında, yaralılara ilk müdahaleyi yapıp, ağır yaralıların tahliyesi ile ilgileniyor.

Lübnan Kızılhaçı: Beyrut'taki gösterilerde yaralı sayısı 230'u geçti

Lübnan Kızılhaçı'ndan yapılan açıklamada, Beyrut'taki hükümet karşıtı gösterilerde yaralı sayısının 230'u geçtiği belirtildi.

Twitter'dan yapılan açıklamada, yaralılardan 63 kişinin hastaneye kaldırıldığı, 175 kişinin ise ayakta tedavi edildiği vurgulandı.

Lübnan İç Güvenlik Güçleri: Bir görevlimiz hayatını kaybetti

Bu arada Lübnan İç Güvenlik Güçleri, bir güvenlik mensubunun Le Gray otelinde birkaç göstericinin saldırmasıyla düşerek hayatını kaybettiğini açıkladı.

Açıklamada, güvenlik güçlerinden bir kişinin Le Gray otelinde güvenliği ve kamu düzenini sağlamaya yönelik görevlerini yerine getirirken birkaç isyancının saldırısına uğradığı, saldırı sonucu yere düştüğü ve hayatını kaybettiği ifade edildi.

Lübnan parlamentosunun güvenliği ateş açıldığı yönündeki iddiaları yalanladı

Lübnan parlamentosunun güvenlik görevlileri, Beyrut'taki protestolar sırasında ateş açıldığı yönündeki iddiaları yalanladı.

LBCI News televizyonu, güvenlik yetkililerinden gelen açıklamayı şöyle aktardı:

"Gerçek mermilerle ateş açıldığı şeklindeki suçlamalar çok şüpheli görünüyor. Görevimizin parlamento binasını korumak olduğunu vurguluyoruz."

Daha önce Sputnik muhabiri, güvenlik güçlerinin göstericileri dağıtmak için ateş açtığını aktarmıştı.