Bursa
Açık
32.8°

Prof. Pala uyardı: "İllere ve ilçelere göre önlemler alınmalı"

SAĞLIK , 16 Haziran 2020 Salı, 17:52

Koronovirüs vakalarındaki artışı enBursa.com'a değerlendiren Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun Türkiye'deki durumu coğrafik konuma göre değerlendirerek, illere ve ilçelere göre toplumsal hareketliliği azaltacak önlemler alması gerektiğini söyledi.

Prof. Pala uyardı: "İllere ve ilçelere göre önlemler alınmalı"

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı günlük tablolarda yeni vaka sayısı her geçen gün artıyor. Vaka artışları, vatandaşların normalleşme aşamasında alması gereken tedbirleri yeterince uygulamaması kadar, kamusal alanlarda alınan tedbirlerin yeterli olup olmadığı konusunu da tekrar tartışmaya açtı.

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, koronovirüs sayısında yaşanan artışı enBursa.com'a değerlendirdi.

Günlük doğrulanmış olgu sayısı ile yoğun bakımda yatan ve entübe hasta sayısındaki artışı 1 Haziran'dan sonra artan toplumsal hareketliğe bağlayan Prof. Dr. Pala, normalleşme kararlarının gözden geçirlemisi gerektiğini söyledi.

Salgınla mücadelede sorumluluğun bireye bırakılmamasını isteyen Prof. Dr. Pala, yerel ve bölgesel kararlar alınması gerektiğini vurguluyor.

Pala, "Henüz Bursa'da kaç vaka olduğu, bunların hangi ilçelere göre dağılımı var bilmiyoruz. Ancak bundan bir kaç gün önce sayın Vali 'nin bir günde bir önceki güne göre vakalarda yüzde 50 artış olduğunu açılaması Bursa acısıdan çok dramatık bir sorunu gündeme getiriyor. Özellikle 1 Haziran'dan sonraki yeniden açılma, Türkiye'nin başka kentlerinde olduğu gibi Bursa'da da çok yalnış anlaşıldı. Hem fiziksel uzaklığa uyulmaması, hem de usulüne göre maske kullanılmaması insandan insana virüsün geçisini şu dönemde çok hızlandırmış gibi görünüyor" dedi.

Pala, şöyle devam etti:

"DAHA CİDDİ SORUNLARLA KARŞILAŞABİLİRİZ"

"Merkez ilçelerde dahil bazı ilçelerde, olgu kümelenmeleri var. Bu da daha ciddi sorunlarla karşılaşabileceğimizin habercisi gibi görünüyor. Ayrıca bizim hekimlerle aramızda kurduğumuz ağdan pek de iç açıcı haberler gelmiyor."

Sorumluluğun tek başına bireye bırakılmaması gerektiğini belirten Pala, şöyle konuştu:

"MÜCADELEDE SORUMLULUK BİREYE VERİLDİ"

"Çünkü hem yeniden açılma erken bir takvimde toplumun karşısına çıkartılmış oldu. 1 Haziran'dan sonra bu salgınla mücadelede asıl sorumluluk bireyin kendisine yüklendi. Oysa dünyanın hiç bir yerinde breyin kendisine salt sorumluluk verilerek bunlar çözülemez. Örneğin, Bursaray'dan gelip gitmek zorunda kalan işçinin her ne kadar kendisini konrtrol altında tutmaya çalışsa da fiziksel mesafe uygulanmadıkça bu salgından etkilenmemesi sözkonusu değil."

Pala, alınması gereken tedbirlere şöyle değindi:

"BÖLGESEL TEDBİRLER ALINMALI"

"Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu, Türkiye'deki durumu coğrafik konuma göre değerlendirerek, illere ve ilçelere göre toplumsal hareketliliği azaltacak önlemler almalı. Yoksa önümüzdeki günler ve haftalar yalnızca vaka sayısı artışımız değil, hem yoğun bakımlardaki artış, hem entübe hastalarındaki artış ve bunlara bağlı olarak da önümüzdeki hafta ölümlerde de artış karşımıza çıkacak. Fiziksel korunmadığımız müddetçe, maske takarak süreçten kendimizi çekemeyiz. Dolayısıyla ilk önce kalabalıkların oluşmasını önlemeyiz. Gençlerin ve orta yaşlıların bir araya geldiği mekanları, toplu taşıma araçlarını da eğer bu uzaklığı korumadan yaşamak zorunda kalıyorsak, maskeler bizi korumaya yetmez. Dünya Sağlık Örgütü kurallarını güncelledi. 60 yaş üstündekiler, kronik hastalığı olanlar bunların mutlaka tıbbı maske kullanması gerektiği söylendi. Bu grupdakilere de ücretsiz bir şekilde tıbbı maskelerin sağlanması gerekir. Bu kayıpları azaltamamızın yolu bir süre daha hayatımızı başka türlü yaşamaktan geçiyor. Şu anda aşısı yok, tedavi yok. Virüs henüz hastalık yapma yeteneğinde azalmayla karşımıza çıkmış değil. Dolayısıyla bütün kurallara uyalım."

Pala, uyarılarını şöyle sürdürdü:

"KALABALIK OLUŞTURAN DÜĞÜN VE DİĞER ETKİNLİKLER RİSKLİ"

"Sağlık Bakanlığı henüz filyasyon rakamlarını ve dağılımlarını açıklamadı. Dolayısıyla bu hastaların kimlerle temas olduğunu bilmiyoruz. Örneğin bu rakamlar AVM'den yoğunluktan mı kaynaklandı,yoksa cafelerdeki lokantalardaki yoğunluktan mı, işyerlerinden mi, sağlık kuruluşlarından mı, camilerin ibadete açılmasından mı, kına gecelerinden mi ? Ama tahminlerimiz nerede bir kalabalık varsa, o kalabalaktı o bulaşımın çok yüksek olduğunu gösteriyor. Önümüzdeki günlerde yeni kalabalık ortamlar yaratmayı bırakın mevcut kalabalıkları azaltmak için mutlaka karar verilmelidir."

Prof. Pala, sınav takvimini de şöyle değerlendirdi:

"LGS VE YKS SINAVLARI ERTELENMELİ"

"Ben bu koşullarda karar verici olsam mutluka sınavları ertelerdim. Bu koşullarda bir kaç milyon insanın bir araya geleceği, kalabalıklar türkiyenin mücadelesini zayıflatır. Bu sınavları şimdi yapmak yerine Temmuz ayının sonuna ya da Ağustos ayında uygun bir zamanda yapmayı Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ivedi olarak gündemine almalıdır."