Bursa
Parçalı Bulutlu
16.2°

Prof. Özkan'dan, Sağlık Bakanlığı'na influenza sorusu

SAĞLIK , 25 Ağustos 2020 Salı, 14:17

İnfluenza virüslerinin hasta kişiden diğer kişilere kolaylıkla bulaşabildiğine dikkat çeken CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, Sağlık Bakanlığı'na influenza dönemi öncesi alınan tedbirleri sordu.

Prof. Özkan'dan, Sağlık Bakanlığı'na influenza sorusu

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını 140´tan fazla ülkede yayılmaya devam ederken, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı dünya genelinde 809 bin, virüs tespit edilen kişi sayısı ise 23 milyon 400 bine ulaştı. Dünya genelinde hastalığı yenerek iyileşenlerin sayısı ise 15 milyon 200 bin. Türkiye'de ise Sağlık Bakanlığı 24 Ağustos 2020 tarihli verilerine göre vaka sayısı 259 bin 692'ye ulaşırken, koronavirüs sebebiyle toplamda 6 bin 139 vatandaş da hayatını kaybetti.

Salgının etkisi hızla devam ederken, dünya genelinde ikinci dalganın Eylül ayında yaşanacağını tahmin eden uzmanlar, özellikle havaların soğuması ile birlikte tablonun daha da ürkütücü bir hal alacağını düşünüyor.

GRİP KAYNAKLI ÖLÜM SAYISI 650 BİN CİVARINDA

Bilimsel ismi SARS-CoV-2 olan ve Covid-19 olarak bilinen hastalığa yol açan yeni koronavirüs ile mevsimsel gribe yol açan influenza virüs ailesinin her ikisinin de solunum sistemini ciddi şekilde etkilediğini belirten CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya genelinde her yıl 5 milyon civarında grip (influenza) vakası ortaya çıktığını ve grip kaynaklı ölüm sayısının 650 bin civarında olduğunu hatırlattı.

İnfluenza virüslerinin hasta kişiden diğer kişilere kolaylıkla bulaşabildiğine dikkat çeken Özkan, Sağlık Bakanlığı'na influenza dönemi öncesi alınan tedbirleri sordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın cevaplaması için TBMM'ye soru önergesi veren Özkan, önergede şu sorulara yer verdi;

"İnfluenza virüsleri hasta kişiden diğer kişilere kolaylıkla bulaşabilmekte, insanların kapalı alanlarda daha çok vakit geçirdikleri kış aylarında hastalık en yoğun dönemine ulaşmaktadır. Dolayısıyla influenza ile birlikte coronavirüs vakaları tablosu daha da ağırlaşacaktır.

Bu noktadan hareketle;

1. Beklenen ikinci dalgada covid-19 salgını ve influenza virüsüne bağlı endişe verecek hasta yoğunluğu karşısında, kamu ve özel hastaneleri içine alacak ne gibi bir eylem planınız bulunmaktadır?

2. Covid-19 salgınında olduğu gibi Sağlık Bakanlığı'na bağlı Bilim Kurulu'nun bu uyarılar çerçevesinde ayrı bir çalışması var mıdır?

3. Covid-19 salgınında son günlerde ciddi artış gösteren vaka sayıları dikkate alındığında, PCR ve Serolojik test kriterlerinizi yeniden güncellemeyi düşünüyor musunuz?"