Bursa
Açık
18.9°

Prof. Müftüoğlu: 'Koronadan sonra üç kriz daha var'

SAĞLIK , 28 Mayıs 2020 Perşembe, 08:30

Hürriyet gazetesi başyazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, yeni tip Koronavirüs salgının ardından mücadele edilmesi gereken üç krizin daha olduğunu yazdı.

Prof. Müftüoğlu: 'Koronadan sonra üç kriz daha var'

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, "Salgınının ilk saldırısını başarıyla savuşturduk. Tedbirleri elden bırakmayarak inşallah sürecin bundan sonrasını da akıllıca yönetecek, salgınla savaşı biz kazanacağız. Ama bilelim ki bizi bekleyen üç ayrı kriz daha var.
O krizlere karşı önlemlerimizi de daha şimdiden almak zorundayız. Zira bu üç kriz de en az virüs krizinin kendisi kadar önemli ve tehlikelidir." düşüncesini dile getirdi.

Müftüoğlu, "Muhtemel krizlerden ilki, 'akıl sağlığı krizi'dir. Panik bozukluk, depresyon, post-travmatik stres bozukluğu vb. birçok psikolojik sorun şimdiden uç vermeye başlamış durumdadır. Ruh sağlığı uzmanları hemen devreye sokulmalı, önerileri süratle uygulamaya geçirilmelidir. İkinci krizin ise ekonomi alanında olacağı kesindir. 'Ekonomik kriz' ile ilgili önlemler de son derece önemlidir. Ekonomide beklenenden daha derin bir kriz olursa akıl sağlığı ve sosyal sağlık bundan daha fazla etkilenecektir." görüşünü savundu.

Müftüoğlu, "Üçüncü krize gelince... O da 'sosyal/toplumsal kriz'dir ve diğer iki krizin beklenen bir neticesidir. Toplumun her kesimiyle yakın, samimi, teskin edici ve güven verici ilişkiler kurulması sosyal krizi önlemenin en etkili ilaçlarıdır. Ben bir hekim olarak, özellikle krizin akıl sağlığımız üzerinde derin ve kalıcı travmalara yol açabileceğini düşünüyor ve bu konuda alınacak tedbirlerin hızla uygulamaya geçirilmesini öneriyorum." ifadesini kullandı.