Bursa
Açık
24.5°

Prof. Müftüoğlu:'Daha iyiye gidiyoruz!'

GÜNCEL , 13 Temmuz 2020 Pazartesi, 08:45

Hürriyet gazetesi başyazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, yeni tip Koronavirüs vakalarına sayılarını yorumladı. Müftüoğlu, "Geçtiğimiz haftayı bir öncekine göre daha iyi tamamladık." düşüncesini dile getirdi.

Prof. Müftüoğlu:'Daha iyiye gidiyoruz!'

Müftüoğlu, "1500'lere çakılmış gibi görünen günlük vaka sayılarını 1000'li rakamlara indirmeyi becerdik. Toplu ulaşım araçlarındaki üzücü görüntüler bir yana bırakılırsa, hepimizde önlemlere uyum konusunda önceki haftalara oranla daha çok uyum ve daha ciddi bir gayret olduğu da kesin. Maskesizlerin sayısı azalıyor, doğru maske takma kültürü giderek yerleşiyor. Anadolu'dan gelen yeni vaka sayısı artışı haberlerinde de azalma var." ifadesini kullandı.

Müftüoğlu, "Özetle kişisel gözlemim şu: Yeniden iyimser bir havayı ciğerlerimize doldurabiliriz. Kötümserliği bir yana bırakıp gelin beni dinleyin; gaza, dolduruşa, heyecana prim vermeyin. Salgının en başından beri yaptığımız gibi Sağlık Bakanımız ve Bilim Kurulu'nu dinlemeye devam edin. Parazit seslere, kötümser söylemlere, iç sıkıcı haberlere kulağınızı tıkayın. Ve tabii ki tedbiri elden bırakmayın, önlemlere dikkatle uymaya, hatta o önlemleri birazcık daha abartmaya çalışın. Ve emin olun ki eğer böyle bir gayret gösterebilirsek 1 ay sonrasına, yani ağustos ortalarına 500'lü rakamlarla girme şansımız hâlâ var." görüşünü savundu.