Bursa
Açık
27°

Prof.Dr. Pala: "Salgında 1.dalganın 2. tepe noktası..."

SAĞLIK , 06 Ağustos 2020 Perşembe, 16:25

Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı ve Türk Tabipleri Birliği COVID-19 İzleme Grubu Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, Covid-19 salgınında Türkiye'nin birinci dalganın ikinci tepe noktasına doğru ilerlediğini söyledi. enBursa.com Genel Yayın Yönetmeni Esat Kaplan'ın sorularını yanıtlayan Pala, pandemi süreci ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Prof.Dr. Pala: "Salgında 1.dalganın 2. tepe noktası..."

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, EnKAFE'nin konuğu oldu. EnBursa.com Genel Yayın Yönetmeni Esat Kaplan'ın sorularını yanıtlayan Pala, "Birinci dalganın ikinci tepe noktasındayız" dedi.

Pala, salgının ilk günden daha fazla etkili olduğunu söyledi ve ekledi:

"SALGIN İLK GÜNDEN DAHA FAZLA ETKİSİNİ SÜRDÜRÜYOR"

"Bu salgın Ocak ayından itibaren dünyanın gündemde. Fakat bir günde en fazla tanı konulan ay Temmuz ayı oldu. Temmuz'un 23-24'de 280 binden fazla olguya tanı konuldu dünya genelinde. Bu korkunç bir rakam ve 24 Temmuz itibariyle 10 bine yakın insan bütün dünyada hayatını kaybetti. Bu verileri şunun için söylüyorum. Salgın başladığı ilk günden daha fazla etkisini sürdürerek devam ediyor. Bütün dünyada her 15 saniyede bir kişi bu hastalığa bağlı hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Ciddi bir salgınla karşı karşıyayız. Henüz aşı yok, tedavisi yok. Onun için bu salgının kontrol altına alınabilmesini temel yolu, bu virüsün insandan insana geçmesini azaltmaktan geçiyor. Belki tamamen yok edemeyebiliriz ama azaltmak için girişimde bulunabiliriz."

Pala, Türkiye'nin salgının neresinde olduğu ile ilgili şu çarpıcı açıklamaları yaptı:

"BİRİNCİ DALGANIN İKİNCİ TEPE NOKTASI"

"Türkiye'de birinci dalganın tepe noktası 6 Nisan'da gerçekleşti. 6 haftada bu noktaya ulaştı. Klasik olarak bu tip bulaşıcı salgın hastalıklarında tepe noktasına çıkılan süre ile inilen süre kabaca birbirine eşit olmalıydı. Sönümlenmeli ve hatta etkisi ortadan kaldırmalıydı. Ama bu gerçekleşmedi. Hatta günümüzde de birinci dalganın sönümlendirilmemiş olduğu resmi otoriteler tarafından da kabul ediliyor. Türkiye, birinci dalgayı sönümlendiremeden, ikinci tepe noktasına doğru gidiyor gibi görünüyor. Eğer biz, birinci dalganın ikinci tepe noktasını konrol altına almakta zorlanırsak, önümüzde hem kurban bayramının etkisi hem de önümüzdeki haftalarda yapılacak Dikey Geçiş Sınavı ve ALES gibi sınavlar, sonrasında mevsimsel griple birlikte Eylül ayının başlayacak olması, Ağustos ayının sonundan itibaren okulların açılması gibi toplumsal hareketliliği arttıracak girişimler hem olgu sayılarında hem de yoğun bakımda yatan ağır hasta sayılarında hem de maalesef ölüm sayılarında bir artışla da kendini gösterme potansiyeline sahip gibi görünüyor"

"Sağlık Bakanlığı'nın kamuoyu ile paylaştığı veri tablosundaki değişikliği de değerlendiren Prof. Dr. Pala, şeffaf veri paylaşımının önemine dikkat çekti. Pala, şöyle devam etti:

"VERİLERİN ŞEFFAF PAYLAŞIMI "

"Sağlık Bakanlığı'nın ağır hasta ve zatürre gibi iki yeni parametreyi açıklamaya başlaması memnuniyet verici. Ne kadar çok veri paylaşırsa tabloyu o kadar iyi anlama olanağımız olacak. Ancak bu açıklanırken son 4 buçuk aydır açıkladığı yoğun bakım verileri ve entübe edilen hasta verilerini açıklamaktan kaçınmaları doğru yaklaşım değil"

Test sayılarının arttırılması ve riskli grupların testten geçirilmesi gerektiğini de söyleyen Prof. Dr. Pala, şöyle konuştu:
"TEST SAYISI ATTIRILSIN"

"Bizim az test yaparak olgu sayısını az bulmak yerine, daha fazla test yaparak olgu sayısını yüksek bulup onları sağlıklı kişilerden ayırarak bulaşıyı engelleme politikasına dönmemiz gerekir. Biz Sağlık Bakanlığı'na en başından beri test yapma politikasını değiştirmesini ve test yapılacak kişilere ilişkin sınırlılıkları ortadan kaldırılmasını önermiştik."

Prof. Dr. Pala, okulların açılmasına ilişkin tartışmalara da değindi ve şunları söyledi:

"OKULLAR AĞUSTOS AYINDA AÇILMAMALI"
"Türkiye'de bu günkü koşullarda Ağustos ayı içinde okulların kesinlikle açılmaması gerektiğini düşünüyorum. Telafi ya da başka bir eğitim. Ağustosta Türkiye'de okulların açılması...Birinci dalganın ikinci tepe noktasına doğru bir hareketlenme gözlenirken bunu konuşmaması gerekir. Daha Kurban Bayramı'nın etkisini görmedik"