Bursa
Açık
29.3°

Prof.Dr. Kayıhan Pala'ya destek çığ gibi büyüyor

BURSA , 08 Temmuz 2020 Çarşamba, 12:35

"Gelecek İçin Biz" hareketinden CHP parti meclisi üyesi İlhan Cihaner, Murat Akbaş, Ercan Köymen ve Muharrem Or, enBursa.com canlı yayınında pandemi süreci ile ilgili yaptığı bilimsel değerlendirmeler nedeniyle hakkında soruşturma açılan Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı ve TTB Covid-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala'yı Bursa Tabip Odası'nda ziyaret ederek destek verdi.

Prof.Dr. Kayıhan Pala'ya destek çığ gibi büyüyor

Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında enBursa.com Genel yayın Yönetmeni Esat Kaplan'ın sorularını yanıtladığı canlı yayında yaptığı değerlendirmeler gerekçesi ile Bursa Valiliği'nin talebiyle soruşturma başlatılmıştı. Uludağ Üniversitesi tarafından "halkı yanlış bilgilendirmek" suçlamasıyla açılan soruşturmaya tepkiler sürüyor.

CHP Parti Meclisi üyesi İlhan Cihaner ve beraberindeki heyet Prof. Dr. Kayıhan Pala'yı Bursa Tabip Odası'nda ziyaret ederek destek verdi.

Bursa Tabip Odası Bakanı Dr. Güzide Elitez'in ev sahipliğinda gerçekleşen ziyarette, 'Gelecek için Biz' hareketinden CHP Parti Meclisi Üyesi İlhan Cihaner, Murat Akbaş, Ercan Köymen ve Muharrem Or ile Dr. Bülent Aslanhan yer aldı. Destek ziyaretinde Prof. Kayıhan Pala'ya yönelik 'halkı yanlış bilgilendirmek' suçlumasıyla açılan soruşturma hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

"ABSÜRT, ABUK-SABUK SORUŞTURMA"

CHP Parti Meclisi Üyesi İlhan Cihaner, Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında başlatılan soruşturmanın toplumu tehdit ettiğini söyledi. Soruşturmayı, "absürt, abuk-sabuk soruşturma" olarak nitelendiren Cihaner, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü;

"Sayın Kayıhan Pala'ya dönük soruşturma aslında, bir çok noktada çok önmeli. Her şeyden önemli halk salIğına temas eden tarafı var.Günden geriye dönüp bakıldığında haklı çıkan, uyaran ki; bilimsel marjlarda olmak kaydıyla pekala ön görü gerçekleşmeyebilirdi de ama öngörü gerçekleşmiş. Doğruyu uyarmış bir uyarı nedeniyle hekim kimliğinin, tabip kimliğinin verdiği sorumluluğu yerine getirmesi nedeniyle böyle bir soruşturmaya tabi tutulması bir çok noktada toplumu tehdit ediyor. Yani bilim özerkliğini, bilimsel özerkliği, hekim görevini, halka karşı sorumluluğunu, düşünce özgürlüğünü hepsini ihlal eden tarafı var. Onun için biz de dayanışma göstermek için kendisini ziyaret ettik. Umuyorum ki; absürt, abuk-sabuk soruşturma bir yerlerden döner.

"BÖYLE BİR SUÇ TANIMI YOK"

Şu anda Türk Ceza Kanunu'nda ya da her hangibir ceza yasasında, orada bahsedilen halkı yanlış bilgilendirmek gibi bir suç tanımı yok aslında. Tamamen bastırmaya dönük. Bununla ilgili dünyada bir çok haberler çıkıyor ama sanırısın sadece Türkiye'de soruşturmalar açılıyor. Sadece bu alanda da değil. Son zamanlarda biliyorsunuz ekonomiyle ilgili de geleceğe dönük bir kestirimde bulunmak, eleştirel bir kestirimde bulunmak suç haline getirilmiş durumda. Bunların hepsinin kesiştiği noktada Sayın Kayıhan Pala'nın durumu. Biz dayanışma için geldik. Aslında biz daha kalabalık gelecektik. İstanbul milletvekilimiz Ali Şeker ve bir kaç arkadaşamızla ama parlementado yine absürt bir sürec işliyor. Baro tklifi bu gün gündeme getirildiği için kendisi parlementoda kalmak durumunda kaldı. Yanındayız. Umuyorum bir an önce bu süreç sonlanır"

Kendisine verilen destek için teşekkür eden Prof. Dr. Kayıhan Pala, topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceğini söyledi.

"TOPLUMU AYDINLATMAYA DEVAM EDECEĞİM"

Pala, "Sayın İlhan Cihaner ve dostlarımıza Ankada'dan gelip gösterdikleri dayanışma için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok etkilendim. Hem Bursa'dan, hem Türkiye'den hem de yurt dışından meslektaşlarımızın dayanışması Türkiye'de akademik özgürlüğe ve ifade özgürlüğe verilen önemi bir kez daha ortaya koymuş durumda. Daha önce de söylemiştim, ben bir halk sağlığı uzmanıyım ve bilim insanıyım. Pandemi öncesinde de pandemi sırasında da topluma karşı olan sorumluluklarımı yerine getirmeye çalıştım. Bundan sonra da bu sormluluklarımızı yerine getirmeye çalışacağım. Örneğin, Sevgili Esat Kaplan benimle bir röportaj yapmak isterse aynı röportaji önümüzdeki günlerde tekrar yapabiliriz. Aynı sorulara benzer yanıt vermeye epidemiyolojik bilgim ışığında toplumu aydınlatmaya devam edeceğim. Bu süreçte dayanışma gösteren herkese çok teşekkür ederim"dedi.