Bursa
Açık
29.5°

Prof. Dr. Kayıhan Pala'ya bir destek daha!

BURSA , 13 Temmuz 2020 Pazartesi, 17:28

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında açılan pandemi soruşturmasına tepki gösteren CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, "Bilim sansürleniyor, bilim insanları da susturuluyor" dedi.

Prof. Dr. Kayıhan Pala'ya bir destek daha!

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında "enBursa.com" canlı yayınındaki açıklamalarından ötürü soruşturma açılmasına yönelik tepkiler sürüyor.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, aynı zamanda TTB COVID-19 İzleme Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında başlatılan soruşturmanın görüşüleceği tarih olan 21 Temmuz'da bilimden ve bilimsel özgürlükten yana olan tüm kesimleri Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü önüne davet ederken, CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan da meslektaşı Pala'ya destek verdi.

'BİLİM KURULUNA GÖZDAĞI'

Prof. Dr. Özkan, "Gerçekleri söyleyen, kamuoyunu aydınlatan meslektaşımız Prof. Dr. Kayıhan Pala'ya soruşturma izni verilmesi aslında bilim kuruluna bir gözdağı. Kayıhan Pala'ya soruşturma açmakla bilim kurulundaki bir çok hekimin aslında gerçekleri söylemesinin önünü de kapattılar. Kaldı ki, Kayıhan Pala kendi alanında gerçekten mesleki kariyeri boyunca da toplumsal yararı gözeterek açıklamalar yapmıştır. Kabul edilebilir bir şey değil. Hayal kırıklığı. Gazeteciler susturuluyor. Bilim insanları susturuluyor. Covid-19 boyunca da süreci şeffaf yürüttük diyorlar. Onlarca soru önergesi verdim. Bunlardan bir tanesine bile cevap yok. Biz sayıları bilmiyoruz. Şeffaf iseler niye sağlık müdürlüğünün sitesinde ilçe ilçe hasta rakamları yayınlanmıyor? Bu nasıl bir yönetim anlayışı, anlamakta güçlük çekiyorum. Kaldı ki, kriz merkezleri oluşturuldu. Bu açıklamayı ya il sağlık müdürlüğü yapar ya da sayın vali yapar. Ama biz rakamları kamuoyu ile basınla paylaşan büyükşehir belediye başkanının demeçlerinden öğreniyoruz. Söylenecek söz yok. Birçok milletvekili arkadaşımız bu konuda zaten tepkisini gösterdi." dedi.

'SİYASİ PENCEREDEN BAKMIYORUM'

Soruşturmanın görüşüleceği 21 Temmuz tarihinde TTB COVID-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala'yı yalnız bırakmamak adına Bursa'da olmak istediğini söyleyen Prof. Özkan, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü;

"Sayın Kayıhan Pala, her şeyden önce meslektaşım. Farklı bir program olmazsa 21 Temmuz'da Bursa'da olacağım. Farklı bir boyuta çekmenin hiçbir anlamı yok. Ben şu an siyasi bir kimlik taşıyorum doğrudur ama bunu mesleki boyutuyla değerlendiriyorum. Bilim insanı, bir tıp mensubu, bir akademisyen kaldı ki, kendisinin salgınlarla ilgili birçok çalışması var. Bilim insanı olarak bunu söylüyor. Kayıhan Pala siyasi bir kimlik değil ki, ben de bunları söylerken tabi ki siyasi kimliğimin sorumluluğu çerçevesinde açıklama yapıyorum ama daha ziyade bir tıp mensubu, bir meslektaş, etik değerler çerçevesinde ettiğimiz yemin çerçevesinde değerlendirme yapıyorum Biz mezun olurken yemin ettik, mesleğimizin gereğini yapıyoruz. Kayıhan Pala da bunu yapıyor. Dolayısıyla bu Cumhuriyet Halk Partisi sorunu veya başka bir partinin sorunu olarak veya CHP'nin penceresinden veya başka partinin değerlendirmesi olarak da görmemek lazım. Yani siyasi bir pencereden bakmamak lazım."