Bursa
Açık
3.8°
enBursa Haber

Problemli burnu makyaj saklamaz!

SAĞLIK , 23 Kasım 2018 Cuma, 15:34

Burun estetiği ameliyatının sosyal ve psikolojik olarak kişilerin hayatlarında önemli bir rol oynadığını kaydeden Op. Dr. Bahadır Baykal, "Burun estetiği ameliyatları tamamen kişiye özeldir" dedi.

Problemli burnu makyaj saklamaz!

Kulak Burun ve Baş Boyun Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bahadır Baykal, burun estetiği tüm dünyada en fazla yapılan estetik ameliyatlardan biri olduğunu ifade ederek, "Makyaj problemli burnu saklamaz" dedi.
Burun estetiği ameliyatının sosyal ve psikolojik olarak kişilerin hayatlarında önemli bir rol oynadığını kaydeden Op. Dr. Bahadır Baykal, "Özellikle kadın hastalarımız, burun estetiği ameliyatından sonra kendilerine güvenlerinin arttığı, daha istikrarlı bir duygusal huzura sahip olduklarını dile getirmişlerdir. Hatta bazı bayan hastalarımız, rinoplasti başarısını hayatlarının değişmesine sebep olan bir deneyim olarak gördüklerini belirtmişlerdir. Bazı kadın hastalarımız, burun fonskiyonlarının tam olarak çalışması ve küçük kusurlarının düzeltilmesi için rinoplasti prosedürlerinden faydalanırken, önemli çoğunluk için başlıca sebep tamamen estetik kaygıdır. Burun estetiği ameliyatları tamamen kişiye özeldir." diye konuştu.
Op.Dr. Bahadır Baykal, kadınlarda burun estetiği hedeflerini şöyle sıraladı:

GÖRÜNÜMÜN İYİLEŞTİRİLMESİ

Pek çok kadın için, burun estetiği ameliyatı olmanın en temel sebebi, görüntülerinde iyileştirme istemeleridir. Çoğu kadın hasta mikrometre oranında yapılan çok küçük değişikliklerin, yüzde büyük oranda değişiklik oluşturduğunu duyduklarında oldukça şaşırırlar. Burnunun çok büyük, çok küçük olduğunu ya da burun şeklinde bozukluk olduğunu düşünen kadın hastalar, estetik portrelerinin yeniden çizildiği burun estetiği cerrahisinden faydalanmak isterler.
Fonksiyonelliğin iyileştirilmesi: Burun şekillerinde deformasyon olan kadın hastalarda vertigo (baş dönmesi), şiddetli alerji ve nefes alma problemleri olabilir. Burnun işlevselliği ile ilgili olan bu problemler yine burun estetiği cerrahisi ile sorun olmaktan çıkacaktır.

KADIN HASTALARIN BURUN ESTETİĞİNDEN BEKLENTİLERİ
Kadınlar sadece şekli güzel, ebatı uygun bir burun değil, aynı zamanda yüzlerine uygun doğal bir burun isterler. Burnun yüzde öne çıkan önemli bir organ olması, yüzün tüm diğer parçalarıyla uyumlu, benzersiz ve mükemmel bir bütünlük sağlaması kadın hastaların en önemli beklentisidir.

AMELİYATA HAZIRLIK SÜRECİ
Burun estetiği ameliyatı öncesinde, kan inceltici olarak kullanılan ilaçların kesilmesi gereklidir. Ağrı kesici ve kaş gevşetici gibi tüm ilaçlarında kesilmesi önemlidir. Ayrıca takviye vitaminlerin, alkol ve sigara tüketiminin en az 1 hafta öncesinden bırakılmasını ben genellikle hastalarıma tavsiye ederim.

BURUN ESTETİĞİNİN FAYDALARI
Burnun yüzün tam ortasında yer alan bir organ olması, yüze bakıldığında ilk önce burnun farkediliyor olmasına neden olur. Burnun makyaj hileleri ya da başka bir takım şeylerle saklanma şansı yoktur. Her burnun düzgün bir proporsiyona ulaşması mümkündür. Genellikle yapılan çok küçük bir değişiklik görünümde büyük gelişmeye yol açar.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI İLE DÜZELTİLEBİLİR PROBLEMLER

  • Burun kemiğindeki uzunluğun veya genişliğin küçültülmesi
  • Burun kemerinin kaldırılması veya boyunun kısaltılması
  • Burnu dikey bir hizaya getirmek
  • Çökmüş burun deliklerinin düzeltilmesİ