Bursa
Çok Bulutlu
10.9°

Prim gün sayısında düşüş planlanıyor

EKONOMİ , 22 Mart 2020 Pazar, 16:07

Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında kısa çalışma ödeneği devreye alınacak. Yarın başvuruları başlayacak ödenekten yararlanılması için son 3 yılda 600 gün primini ödenmesi şartının esnetilmesi gündemde.

Prim gün sayısında düşüş planlanıyor

600 günün 450 güne düşürülmesi için çalışma yapılıyor ancak henüz kesin karar verilmedi.

450 GÜN OLACAK

Yapılacak bir diğer değişiklik ise, dosyaların sonuçlandırılmasıyla ilgili.

Şu anda kısa çalışma ödeneğine başvuran bir işletme için, müfettişlerin gidip yerinde inceleme yapması gerekiyor.

Önümüzdeki dönemde ise, bu başvuruların uzaktan sonuçlandırılması için de çalışılıyor.

Başvuruların da online yapılabilmesi seçeneği gündemde. Ayrıca çalışanlara yatırılacak kısa çalışma ödeneklerinin PTT hesapları yerine bankalardaki IBAN hesaplarına yatırılması, bu yolla kalabalık ortamların engellenmesi de talep ediliyor

. Kısa çalışma ödeneği için getirilecek bazı değişikliklerin yanı sıra, çalışma hayatı normalleştikçe kullanılacak olan denkleştirme çalışması gibi düzenlemeler için yasal değişiklik gerekiyor.

Bunun için de, hızla bir torba yasa hazırlanması bekleniyor. Bazı düzenlemeler ise, halen mecliste görüşülen torba yasaya eklenecek.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Twitter'da yaptığı açıklamada, kısa çalışma ödeneğiyle ilgili düzenlemelerin kısa sürede yapılmasını beklediklerini açıkladı. Hisarcıklıoğlu, "Cumhurbaşkanımızın açıkladığı kısa çalışma ödeneği işçi ve işletmelerin korunması için son derece önemli. Burada işçi/işletme lehine yapılacak iyileştirme ve kolaylaştırmaların kısa sürede yürürlüğe konmasını bekliyoruz. İşçi ve işveren aynı gemideyiz. Bugünleri birlikte aşacağız" dedi.