Bursa
Çok Bulutlu
6.8°
enBursa Haber

Polis aracı yayaya çarptı, yoluna devam etti

DÜNYA , 18 Haziran 2018 Pazartesi, 19:36

ABD'de sınır polisinin araçla bir yerliye bilerek çarptığını ve durmandan yoluna devam ettiğini gösteren görüntüler ülkenin ilk sahiplerine yönelik tutumu gözler önüne serdi.

Polis aracı yayaya çarptı, yoluna devam etti

Arizona'da Amerikan yerlileri için ayrılmış topraklarda gerçekleşen olay polisin çarpığı kişi tarafından cep telefonu aracılığıyla kaydedildi.

Videoda, Tohono O'odham Ulusu adlı kabilenin üyelerinden Paulo Remes'in toprak bir yol üzerinde durduğu ve üzerine süren polis aracının kendisine çarptığı görülüyor. Remes yoluna devam eden aracın plakasını yüksek sesle okuyor.

Olayın ardından yerel bir gazeteye konuşan Remes, polis kendisine çarptığı sırada hemen yol kenarında bulunan evinin önünde bulunduğunu belirtti.

TRUMP'IN DUVAR POLİTİKASINA KARŞI ÇIKIYORLAR

Tohono O'odham Ulusu'nu etkileyen federal ve ülke sınır politikalarına odaklanan 'Bölünemez Tohono' adlı grup videoyu "Sınır polisinin toplumumuzu yakıp yıkması ve hayatlarımıza karşı umursamaz olması nedeniyle O'odham'ın her gün yüzleşmek zorunda olduğu korkulardan biri" mesajıyla sosyal medya hesaplarında paylaştı.

TOHONO O'ODHAM'IN İKİ ÜLKEDE DE TOPRAKLARI VAR

ABD Gümrük ve Sınır Koruması tepki çeken saldırı karşısıdna 'olayın soruşturulması konusunda kabileyle işbirliği yapıldığı' açıklamasını yapmakla yetindi.

ABD- Meksika sınırında bulunan ve her iki ülke toprağına da yayılan Tohono O'odham rezervasyonu, ABD Başkanı Donald Trump'ın sınıra duvar örme planına şiddetle karşı çıkıyor. Zira duvar, 2 binden fazla üyesi Meksika topraklarında bulunan kabileyi de bölecek. Ulusun kayıtlı 34 bin üyesi bulunuyor.