Bursa
Çok Bulutlu
25.2°

Pazarda koronavirüs etkisi

BURSA , 01 Haziran 2020 Pazartesi, 11:39

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, günlük hayatta pek çok alışkanlığı değiştirdiği gibi pek çok sektörde etiket fiyatlarına da yansıdı. Bursa'da yaz meyve sebzeleri tezgahlarda yerlerini alırken vatandaşlar fiyatların yüksek olmasından şikayetçi. Bir hafta öncesine oranla fiyatların düşüş eğilimine girdiğini belirten pazarcılar da aile ekonomisini sarsmadan ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan vatandaşlar da önümüzdeki günlerde hayat gibi etiketlerin de normalleşmesini umuyor.

Pazarda koronavirüs etkisi

Normal dönemlerde de mevsim meyve ve sebzeleri ilk çıkmaya başladıklarında etiketler cep yakar, sonrasında ürünler bollaştıkça fiyatlar olması gerektiği seviyelere düşer. Ancak 2020 tüm dünyayı beklemediği bir şok ile karşı karşıya bıraktı. Günlük hayat kurallarında olduğu gibi pazar ekonomisinde de koronavirüs temel belirleyicilerden biri haline geldi.

Bursa'da ihtiyaçlarını karşılamak için pazarların yolunu tutan vatandaşlar sebze ve meyve fiyatlarının pahalı olmasından şikayetçi.

Virüsün etiketlere olumsuz yansıdığını belirten pazarcılar ise son bir kaç günde fiyatların düşüş eğiliminde olduğunu söylüyor.

Vatandaşların sosyal mesafeye uymaları halinde kapalı mekanlarda değil pazarlarda alışveriş yapmalarının daha sağlıklı olduğu görüşünü dile getiren pazarcılar fiyatların önümüzdeki günlerde normale dönmesini bekliyor.

İşte hem pazarcı hem de vatandaşların koronavirüsün fiyatlar üzerindeki etkisi ile ilgili yorumları...