Bursa
Parçalı Bulutlu
15.3°

Özüpak: Yeni bir mağduriyet istemiyoruz

GÜNCEL , 16 Eylül 2019 Pazartesi, 09:13

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu'nun EYT ile ilgili hazırlayacağı rapor konusunda umutlu olduklarını belirterek, "Sorun çözülürken yeni ve farklı mağduriyetlere yol açılmamasını istiyoruz" dedi.

Özüpak: Yeni bir mağduriyet istemiyoruz

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak, Eskişehir EYT Derneği'nin açılış töreninden önce Eskişehir.net'in sorularını yanıtladı.

'UMUT IŞIĞI OLDU'

EYT konusundaki son gelişmelere ilişkin bilgi veren Özüpak, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Bilgin ile 5 Eylül'de Çankaya Köşkü'nde yaptıkları görüşmeyi hatırlatarak, "Ulaşabileceğimiz en üst makamın vekiline ulaşmış durumdayız. Yaklaşık 1 saatlik görüşmede yaşadığımız bütün mağduriyetleri anlattık. Bize hak verdiği noktalar çok oldu. Cumhurbaşkanımızın 'Bir rapor istiyorum' cümlesi de hakikaten bizlerde umut ışığı doğurdu. Bu durum 20 yıldır süren mağduriyetin kabul edildiği bir safhaya geldiğimizi gösterdi" dedi.

'YENİ MAĞDURİYET İSTEMİYORUZ'

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu'nun hazırlayacağı rapor sonrası yine Cumhurbaşkanı'nın kararıyla EYT'lilerin haklarının iade edileceği konusunda "umutların yeşerdiğini" belirten Özüpak, "Sorun çözülürken farklı mağduriyetlere yol açmamasını istiyoruz. Yaşadığımız ekonomik sorunlara psikolojik sorunlar da eklendi. Aileler boşanıyor, çocuklarına harçlık veremeyen arkadaşlarımız var. Kendisini yakmaya çalışanlar oldu. Ki hiç onaylamıyoruz bu durumu. Ancak yaşanılan ekonomik çöküntü maalesef bize bunları yaşatıyor" diye konuştu.

EYT'lilerin kazanılmış haklarını isteyen, 45-50 yaş aralığında, hem yaş hem maaş mağduriyeti yaşayan ve arafta kalan bir topluluk olarak, hak mücadelesi için yola çıktığını söyleyen Özüpak, "O kadar büyük bir kardeşlik duygusuyla ilerliyoruz ki... Arkadaşlarımız davalarına sahip çıkıyor. Dava için yan yana gelişle başlayan süreç kardeşliğe dönüştü ve bu bence çok özlenen bir şeydi, biz bunu başardık" ifadelerini kullandı.

Maaşlarda büyük oranlarda kesintilere yol açan aylık bağlama oranları (ABO) konusunda da olumlu gelişmeler olacağını umduklarını kaydeden Özüpak, şunları söyledi:

'ABO ADİL BİR ŞEKİLDE DÜZENLENMELİ'

"Asgari ücret 2020 lira iken bin lira-bin 500 lira maaş bağlanması, tamamen mezarda emeklilik anlamına geliyor. Yaş grubumuz nedeniyle iş bulamama sıkıntımız var. Geride de genç bir nesil var. İş verenin tercihi 20-25 yaş aralığı. Biz arada kalan bir topluluğuz. Mezara kadar çalışma çabası içinde olacağız, çünkü bin lira-bin 500 lira ile geçim sağlamak mümkün değil."

Genç kuşakların da bu mücadelenin içerisinde yer alması gerektiğini belirten Özüpak, "65 yaş şartı, genç nesil şu an pek farkında olmasa da ilerleyen süreçte çok daha farkında olacaklar ama bugünden bunun mücadelesi vermesi gerekiyor. Zira ilerinde gençler emekli olduklarında bu sistemle maaşları ancak 500 lira 700 lira olacak. Bu miktar sosyal yardım olarak ödenen meblağın da çok altında kalacak. Bu nedenle ABO'nun çok adil bir şekilde düzenlenmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

ABD'yi siyahi öfke sardı
ABD'yi siyahi öfke sardı
Emirsultan Meydanında tarihi gün
Emirsultan Meydanında tarihi gün
Hindistan ve Pakistan'da çekirge istilası
Hindistan ve Pakistan'da çekirge istilası
İmparatorlukların sessiz tanığı: Dipsiz Göl
İmparatorlukların sessiz tanığı: Dipsiz Göl