Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
11.8°

Özgür Erdursun'dan EYT'lilere uyarı! İtibar etmeyin...

GÜNCEL , 24 Eylül 2019 Salı, 14:01

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili "rapor" talimatı vermesinin ardından konu hiç olmadığı kadar gündemde oturdu. Böyle olunca da büyük bir bilgi kirliliği yaşanmaya başladı. EYT raporunu hazırlayan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun da bu duruma dikkat çekerek, EYT'lileri uyardı.

Özgür Erdursun'dan EYT'lilere uyarı! İtibar etmeyin...

Yıllardır başta EYT olmak üzere çalışma hayatında yaşanan sorunları dile getiren Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun'un "Halkın Çalışma Hayatında Beklentileri" başlıklı raporu, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) tarafından Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Bilgin'e sunuldu.

İŞTE O RAPOR

EYTSYDD'nin Bilgin ile görüşmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sosyal Politikalar Kurulu'na EYT konusunda talimat verdiğinin ortaya çıkmasıyla bugüne kadar sorunları görmezden gelen yaygın medya da konuya ilgi göstermeye başladı. Ancak soruna "vakıf" olunmaması nedeniyle yoğun bir "bilgi kirliliği" yaşanmaya başladı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erdursun da Twitter mesajlarında bu konuya dikkat çekerek, "Emeklilikte yaşa takılanlar, sizlerin sorunlarınızı, mağduriyetinizi ve beklentilerinizi bilen kişi sayısı çok az, konu popüler olduğu için yazan çizen, yorum yapan kişi sayısı bir hayli fazlalaştı, bunlara itibar etmeyin! Rapor ortada. EYTSYDD gerekli açıklamayı yapıyor!" dedi.

Çok konuşulan Finlandiya modeline de değinen Erdursun, "EYT raporunda Finlandiya modeli yok! Finlandiya modeli hakkında bir çalışma da yok! Finlandiya modeli uygulanırsa ne olur, haksızlık olur! Düşük maaş alanları etkilemez, ancak yüksek emekli maaşı alacaklar olumsuz etkilenir!" diye konuştu.

Erdursun, çalışma hayatındaki sorunların birbirine bağlı olduğunu belirterek, "EYT, düşük emekli maaşı, emekli olduktan sonra sistemden çıkamamak, emeklilerin çalışması ve buna bağlı işsizlik oranlarının artışı! Bunların hepsi birlikte ele alınmalı!" ifadelerini kullandı.

Bursa'da tarihi çarşı bir kez daha kapılarını açtı
Bursa'da tarihi çarşı bir kez daha kapılarını açtı
50 yıl içinde sular altında kalabilir
50 yıl içinde sular altında kalabilir
Halk plajında hummalı hazırlık
Halk plajında hummalı hazırlık
YHT seferleri başlıyor
YHT seferleri başlıyor