Bursa
Çok Bulutlu
20.6°

Orman yangını 24 saattir önlenemiyor

GÜNCEL , 24 Ağustos 2020 Pazartesi, 01:16

Adana'nın Kozan ilçesine bağlı Kuyubeli Mahallesi'nde çıkan orman yangını rüzgarın etkisiyle şiddetini arttırarak büyüdü. Yangına müdahale gece boyunca devam etti.

Orman yangını 24 saattir önlenemiyor

Adana'nın Kozan ilçesine bağlı Kuyubeli mevkiinde dün sabah saatlerinde başlayan ve kontrol altına alınamayan orman yangınına gün doğumu ile havadan ve karadan yeniden müdahale başladı.

Gece şiddetini arttıran yangın, bir çok bölgeye sıçrarken dumanlar kent merkezine kadar ulaştı.

Yangın bölgesindeki 6 mahalle jandarma tarafından tamamen boşaltıldı.

Yangında şu ana kadar 200 hektardan fazla ormanlık alan kül oldu.

KORKUNÇ YANGINDAN FOTOĞRAFLAR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yangın bölgesinde incelemeler yapmak üzere şu saatlerde bölgeye gelmesi bekleniyor.

Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı yangın söndürme ekipleri, Adana Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye ekipleri ve çevre illerdeki itfaiye ekipleri bölgeye takviyeye geldi.

AFAD ekipleri ve 112 ekipleri olası yaralanmalara ve mahsur kalmalara karşı bölgede hazır bekliyor.

Eskimantaş Mahallesi muhtarı Mustafa Akyüz," Çamlarca, Karahamzalı hep yandı. Her yer yandı, bütün bahçeler yandı. Bizde aşağılara doğru kaçıyoruz" diye konuştu.

Adana'dan geldiğini söyleyen Gökhan Kandemir," Evimizi boşaltmaya geldik. Gitti her şey, canlar yandı. İtfaiye ekipleri yangına müdahale edemiyor yapacak bir şey yok" dedi.

Adana Valisi Süleyman Elban, Kuyubeli'nde çıkan yangın ile ilgili olarak incelemelerde bulunmak üzere Kozan'a geldi.

Vali Elban ve beraberinde Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam yangın bölgesinde incelemelerde bulundu.

Yangında evini kaybeden bir kadının ağlamasını fark eden Vali Elban gerekenin yapılacağını kaydederek "canına gelmesin" diyerek vatandaşı teselli etti.