Bursa
Çok Bulutlu
5.7°
enBursa Haber

'Orhaneli Termik Santrali'nde filtreler çalıştırılmıyor'

BURSA , 08 Haziran 2018 Cuma, 12:31

CHP Bursa 1. Bölge Milletvekili Adayı Prof. Dr. Kayıhan Pala, Orhaneli Termik Santrali'nin özel sektöre devrinin ardından filtrelerin devreden çıkarıldığını belirterek, "Çevre Bakanlığı, özel sektöre devredilen termik santrallere 2019 yılına kadar herhangi bir denetim yapılmayacağını açıklayarak, kirletmeye izin verdi" diye konuştu.

'Orhaneli Termik Santrali'nde filtreler çalıştırılmıyor'

Aynı zamanda Halk Sağlığı Uzmanı olan, CHP Bursa 1. Bölge Milletvekili Adayı Prof. Dr. Kayıhan Pala, seçim çalışmalarını Orhaneli'de sürdürdü.

Orhaneli Termik Santrali'nin bulunduğu bölgede de inceleme yapan Pala, izlenimlerini sosyal medya hesabından paylaştı. Pala, özetle şunları söyledi:

'ZARARI BİLİMSEL OLARAK KANITLANDI'

"Yıllar önce Orhaneli Termik Santrali çevresinde yaptığımız araştırmada, santralden havaya yayılan kirleticiler nedeniyle bölgede yaşayan insanların sağlığının olumsuz etkilendiğini kanıtlamış ve bir bilimsel dergide yayınlamıştık. Bunun üzerine Orhaneli Termik Santrali'nde hem bir desülfürizasyon ünitesi kurulması hem de elektrostatik filtreler yoluyla baca dumanının engellenmesine dönük önlemler alınmıştı. Ancak 2 yıl önce Orhaneli Termik Santrali'nin özel sektöre devrinin hemen ardından filtreler devreden çıkarılmış ve bacadan dumanlar çevreye atılıyor. Çocukları yaşlıları kronik hastalığı olanları, akciğer ve kalp rahatsızlıkları olanları olumsuz etkiliyor."

'BAKANLIK KİRLETMEYE İZİN VERDİ'

"Filtrelerin tekrar devreye girmesi için geçen yıl Çevre Bakanlığı'na iki kez başvuruda bulunduk. Maalesef Çevre Bakanlığı, özel sektöre devredilen termik santrallere 2019 yılına kadar herhangi bir denetim yapılmayacağını, bir başka deyişle kirletmeye izin verdiklerini açıklamış oldu. Eğer sağlık, sağlıklı yaşamak en temel insan hakkı ise şirketler kar elde etsin diye böylesine doğanın ve insan sağlığının tehlkeye atılmasına izin vermemeliyiz."