Bursa
Çok Bulutlu
18.3°

Onlara tatil yok!

EĞİTİM , 22 Ocak 2020 Çarşamba, 08:42

Yaklaşık 18 milyon öğrenci yarıyıl tatiline girdi. Kimi dinleniyor, kimi ailesiyle keyifli vakit geçiriyor. Ancak haziranda lise ve üniversiteye giriş sınavlarına katılacak öğrenciler, kurslara tam gaz devam ediyor

Onlara tatil yok!

İlk ve orta dereceli okullarda okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci, yarıyıl tatilinde. İkinci dönem ders zili 3 Şubat'ta çalacak. Öğrencilerin bir kısmı dinlenerek, bir kısmı ailesiyle keyifli vakit geçirerek tatilin tadını çıkarıyor. Ancak bu yıl lise ve üniversiteye giriş sınavlarına katılacak öğrenciler için tatil ders çalışmak demek.

Liselere Giriş Sınavı (LGS) 7 Haziran'da, üniversiteye giriş sınavları da 20-21 Haziran'da yapılacak. O tarihe kadar öğrenciler soluksuz ders çalışacak.

Milliyet'ten Ozan Ömer Kadüker'in haberine göre yarıyıl tatilinde de gündüzleri sınava hazırlık kurslarına giden öğrenciler, akşam da evde test çözüyorlar. Bazı kurslarda günde 6-8 saat olmak üzere haftada 6 gün eğitim veriliyor. Bazıları ilk hafta 7 gün eğitim verip ikinci haftayı tatil ilan etti. Kimi kurslarda ise öğrenciler, iki hafta boyunca sadece iki gün tatil yapabilecekler.

Tatilde kurslara giden öğrencilerle görüştük. Çoğu, tatil yapamamaktan ve dinlenememekten şikâyetçi ancak iyi bir lise ve üniversite için çalışmak zorunda olduklarını belirtiyorlar. Onlardan bazılarının görüşleri şöyle:

ÖZELLERDE EĞİTİME DEVAM

Bazı özel okullar da tatilde sınavlara hazırlık eğitimine devam ediyor. Bu okullarda 8. sınıf ve 12. sınıf öğrencilerinin tatili hızlandırılmış kurslarla geçiyor. Bu kurslarda konu tekrarları ve deneme sınavları yapılıyor. Çoğu özel okulda öğrenciler, ancak ikinci hafta tatile çıkabilecekler.

KAMPA GİRDİLER

Hem sınavlara çalışmak hem de tatil yapmak isteyenler için ise sınav kampları öne çıkıyor. Özel okullar ve kursların özellikle Akdeniz'de düzenlediği sınav kamplarıyla öğrenciler, beş yıldızlı otellere ders çalışmaya gidiyor. Böylelikle öğrenciler aynı zamanda tatil de yapmış oluyorlar. Öyle ki ocak ayındaki turistlerin yüzde 10'unu bu öğrenciler oluşturuyor.