Bursa
Çok Bulutlu
22.8°

Ömür Gedik: 'Sanal dostluklara sarıldım'

MAGAZİN , 23 Ağustos 2020 Pazar, 16:38

Ünlü sanatçı Ömür Gedik, Bursa'da yeni açılan Makara Bademli adlı mekanda sahne aldı. Gedik, sahne öncesi enbursa.com'un sorularını yanıtladı. Sizleri Ömür Gedik röportajı ile başbaşa bırakıyoruz.

Ömür Gedik: 'Sanal dostluklara sarıldım'

Ses sanatçılığının yanı sıra HAÇİKO dernek başkanlığında yaptıklarınla da adından sık sık söz ettiren Ömür Gedik, Bademli'de bulunan Makara Bademli adlı mekanda sahne aldı. 90'ların ünlü sesi Tayfun ile birlikte Bursalılara unutulmaz bir gece yaşatan Gedik, sahne öncesi enbursa.com'un sorularını yanıtladı.

ÖMÜR GEDİK, MUHARREM VURUCULAR'IN SORULARINI YANITLADI

Koronavirüsten dolayı çok fazla hassas ve dikkatli olduğunu vurgulayan ünlü isim, kurallara uymayan mekanlarda asla sahne almayacağını dile getirdi.

KONSER DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ

En son ne zaman gelmiştiniz Bursa'ya?

En son Jolly Joker Bursa'da "Yıldızların Altında" konserinde birlikteydik. Şimdi buradayız. Araya pandemi girdi. Salgın devam ediyor ama sahneler sosyal mesafeli de olsa yeniden açıldı tekrar Bursa'dayız.

Sahneler açıldı derken birçok sanatçı bu konuda isyanları söylemleri oldu. Pandemide siz neler yaptınız ve o söylemler sizce doğru bir isyanmıydı?

Şimdi her şeyden önce sağlık geliyor. Tabiki ekonomi çok çok önemli. İnsanların ekonomileri, evdeki geçindirdikleri aileleri var bunları da çok çok iyi biliyoruz. Ama birinin yakınına bir şey olduğunda bütün dünya oraya toplanıyor o kişi için. O yüzden önce sağlık olması gerekiyor. Sağlığımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Sonrasında işlerimizi yapmamız gerekiyor. Sosyal mesafeli, maskelerin takıldığı, kapalı alanlarda dikkat edildiği, mesafenin korunduğu, eskisi gibi eğlenilmediği konserlerin devam etmesi benim için çok çok güzel. Herkes içinde güzel sektör içinde güzel. Ama ilal iş yapıcaz diye de insanların sağlığını tehlikeye atmamalıyız. Bu yüzden bir dönem hepimiz işimizi gücümüzü bıraktık bu salgın döneminde, Şimdi ise ufak ufak başladı. Ama yeniden karantina olur yeniden kapanma olur biz yeniden evlerimizde otururuz, önce sağlık deriz. Ama tabiî ki sahneleri çok özlüyoruz tabiî ki seyircilerle, izleyicilerle göz göze gelmeyi, birlikte şarkılar söylemeyi çok çok özlüyoruz. Onun keyfi başka. Sağlıklı ortamlarda, mutlu ortamlarda bu korona bittikten sonra ya aşısı ya tedavisi bulunduktan sonra tekrar eski halimize dönebiliriz. Ama yeni normalimizde biraz mesafeli eğlenmek var. Hatta yurtdışında konser verecek olan sanatçılara ilk önce şu uyarıyı yapıyorlar, eskisi gibi çok fazla hareketli ve insanları çok yakınlaştıran, dans ettiren şarkılar yerine daha akustik daha sakin repertuar seçin. Dünya müziği korona salgını döneminde biraz oraya doğru gidiyor. Bizde repertuarı slov şarkıları sakin şarkıları arttırarak devam ediyoruz.

SANAL DOSTLUKLARA SARILDIM

En son tatildeydiniz. Tatil bitti mi yoksa devam edecek mi?
Ben 2 gün tatil yapabildim, sonra İstanbul'a döndüm. Çok dışarı çıkmadığım için tatil yerlerinde, Bodruma gittiğimde de eskisi gibi dışarıda yemek yemiyorum. Yine evde geçirdim. Ben 6-7 aydır evden çıkmayarak yaşıyorum. Bir motivasyon korona grubumuz var. Sevgili Bursa'dan çok değerli arkadaşınız ve benimde arkadaşım Özge'de o grubun içinde. Gerçekten artık biraz sanal ortamdaki arkadaşlıklara dostluklara sarılmaya başladık. Yeni yeni arkadaşlarımız oldu orada. Oradaki motivasyonla hayatımızı bir süre sürdürdük. Arkadaşlarımla sosyal medya üzerinden konuşarak vakit geçiriyorum. Eskisi gibi kalabalık 20-30 kişilik buluşmalar, toplanmalar gezmeler tozmalar yok hayatımda.

Tarz değişimi görüyoruz?
Seviyorum renkli olmayı, renk katmayı seviyorum hayatımda. Saçımıda sprey boyalar var kalıcı olmayan. Evden çıkarken kendim boyadım, burada üzerinden geçtik. Tek yıkamalık, hemen çıkıyor. Bende her rengi var. Artık boyamı da kendim yapmaya başladım. Yemek yapmayı öğrendim falan. Mutfağa yemek yemek için bozdolabını açan biriydim. Yemekle aram yoktu yemek yapmaya başladım. Saçımı kendim boyuyorum değişik bir döneme girdim.

DENİZ BERDAN'IN YEMEKLERİNİ YAPIYORUM

En çok yapmaktan zevk aldığınız yemek hangisi?
Çok güzel ıspanak yapıyorum. Ispanağı çoğu kimse sevmez aslında. Yumurtalı ıspanak yapabiliyorum, güzel oluyor tarifini verebilirim. Ünlü modacı Deniz Berdan Londra'da yaşıyor. Bu dönemde moda şovlar defilelere ara verilince o da kendini mutfağa adadı. Çok güzel storyler ve tarifler veriyor. Deniz'in storylerinde ne varsa tek tek uyguluyorum.

Ferhat bey nasıllar?
Gayet iyi. Bu dönemde stüdyoya şarkı üretmeye girdi, bende aynı şekilde. Yeni şarkılar yazdık. Herkesin biriktirdiği bir dönem oldu. Kendini sorguladığı, kendi içine döndüğü. Onunda yeni şarkıları geliyor, bendende yeni şarkılar var. Birlikte ürettik diyelim.


Birlikte düet ne zaman gelecek?
Aslında o da birçok sanatçıyla düet yaptı, bende öyle. Bende Teoman'la, Halil Sezai, Burak Kut, Umut Kuzey, Serdar Ortaç gerçekten çok fazla düet yaptım. Şimdi Ayhan Kanvas adlı instagramdan keşfettiğim çok şahane besteleri olan arkadaşımla düet yapıyorum. Birazdan sahnede göreceksiniz Tayfun'la düetimiz var. O kadar çok düet yaptık ki bir gün olursa bilmiyorum ama şuan gündemde değil.

Bir birbirinize fırsat kalmadı sanırım?
Yeni evet. Onunda birçok düetleri oldu. Özellikle tv programları yaptığı dönemde. Yaparız belki bir gün ama şuanda gündemimizde değil.

ÇOCUKLARINIZA SEVGİ AŞILAYIN

Kadına şiddet, hayvanlara şiddet arttı. Neler düşünüyorsunuz?
12 yıldır HAÇİKO derneğinin kurucu başkanıyım. Tarihe baktığımızda hayvana şiddete karşı çalışanlar aynı zamanda kadına şiddete çalışmışlar. Hakkı yenen, zülüme uğrayan her canlının yanında olmak hayatımın amaçlarından bir tanesi. Buna hayvanda dahil, insanda dahil, yeri geldiğinde tüm canlılarda dahil, yakılan ormanlarda dahil. Tabiî ki çok üzülüyorum. Mücadelemiz sürüyor. Yasanın değişmesini çok istiyoruz hayvan hakları konusunda. Kadınlar konusunda sanırım eğitim diyorum herşeyden önce. Çocuklara yapılabilecek en önemli şey sevgiyi aşılamak. Hayvan sevgisini, insan sevgisini aşılamak. Birinin canını acıttığında o canının acıdığını anlamasını sağlamak. Böyle büyüyen çocuklar ilerde kimseye zarar vermiyorlar. Çocuklarımızı iyi eğitmeliyiz. Ve de tabiî ki cezalar. Özellikle hayvan hakları konusunda yeterli cezalar verilmiyor. Bu konuda bir müjde bekliyoruz aslında. Yasanın çıkması izim için büyük bir müjde olur.

KURUNUN YANINDA YAŞ YANIYOR

Pandemi sürecinde sanat dünyasında hiçbir yaptırım olmadı. Sanatçılar bundan şlikayet etti. Ne düşünüyorsunuz?
Aslında Kuruçeşmede Cumhurbaşkanlığı konserleri devam ediyor. Orada sanatçılara belli bir miktar para sağlandı şimdi bunu göz ardı edemem. Ama bunun dışında Popsav'ında yönetim kurulundayım. Popsav olarak online müzik festivali yaptık Youtube Türkiye ve Netd işbirliği ile birlikte. Oradan da sponsorlarımız vasıtasıyla ciddi anlamda bir gelir elde ettik. O gelirleri de sanırım eylül ortasından sonra dağıtmaya başlayacağız yardıma ihtiyacı olan müzisyen arkadaşlarımıza. Pandemi en çok bizim sektöre vurdu. 80 sanatçının katılımıyla yapmıştık bu festivali. Onun devamı gelecek. Popsav olarak yeni projelerde yapıyoruz. Eylül ortasından itibaren ciddi bir miktarda yardım müzisyen arkadaşlarımıza gidecek ama tabiî ki yeterli değil, tabiî ki sektörün canlanması gerekiyor. Ama canlanması içinde müzik yapan arkadaşlarımızın, organizatörlerin, mekan sahiplerinin kurallara uyarak bu işi yapması gerekiyor. Herkes kurallara uyuyor 1 kişi uymadığı zaman maalesef haberlere o konu oluyor. O zaman diyorlar ki eğlence sektörü böyle eğleniyor. O zaman baktığında kurunun yanında yaş ta yanıyor. Bu nedenle hepimizin dikkat etmesi gerekiyor. Sektörü ayakta tutmamız lazım. Kurallara uymamız gerekiyor. O yüzden elimde sürekli maskeyle dolaşıyorum. Gittiğim yerlerde masa aralıklarının belli mesafelerde olmasına çok çok özen gösteriyorum. Önceden onları konuşup sahne alıyorum. Sahnelerime çok dikkat ediyorum, sürekli mesajlar veriyorum pandemi ile ilgili, maske ile sosyal mesafe ile mesajları. Şimdi Makara adlı mekandayız. Masaların arası mesafeli. Bunları yapmayan işletmeler var. Onlar yüzünden böyle düzgün işini yapan insanların işleri de sekteye uğramamalı.

KURALLARA DİKKAT EDİYORUM

Bunları yapmayanlar olduğunda sahneye çıkmam mı diyorsunuz?
Çıkmam. Benim sağlığım önemli, izleyicimin sağlığı önemli. Çıktığım yerde 1 kişinin başına bir şey gelirse, bir dikkatsizlik yada umursamazlık yüzünden, bu benimde sorumluluğumdur. Sahne alırken en çok dikkat ettiğim şey kurallara uyuluyor mu? Sağlık çok önemli, iki kere düşünmemiz gerekiyor. Hem kendimiz için, hem anne babalarımız için, çevremiz için elele verirsek kurtulabileceğiz bu koronadan.