Bursa
Çok Bulutlu
5.9°

Olimpiyat için kader maçı

SPOR , 09 Eylül 2019 Pazartesi, 14:24

Türkiye ve Yeni Zelanda, FIBA 2019 Dünya Kupası klasman maçında mücadele edecek. 12 Dev Adam, 2020'de Haziran ayında düzenlenecek Olimpiyat Elemeleri'nde yer almak için galibiyet arayacak.

Olimpiyat için kader maçı

12 Dev Adam, olimpiyat elemeleri hakkı elde etmek için O Grubu klasman maçında bugün Yeni Zelanda'nın karşısına çıkacak.

Türkiye-Yeni Zelanda maçı Dongguan Spor Salonu'nda TSİ 14.30'da başlayacak ve NTV ve NTVSpor.net'ten naklen yayınlanacak.

KARADAĞ'I YENMİŞTİK

Türkiye, Dünya Kupası'nın ilk turunda oynadığı 3 maçta bir galibiyet ve 2 yenilgi aldı. Topladığı 4 puanın üçünü klasman grubuna taşıyan milliler, bu turdaki ilk karşılaşmasında Karadağ'ı 79-74 yendi.

TÜRKİYE OLİMPİYATLARA NASIL GİDER?

Milli takım, Yeni Zelanda'yı yendiği takdirde turnuvanın sıralamasında 17-20 arasında yer alma şansını yakalayarak olimpiyat elemelerine katılma hakkı yakalayacak.

Ay-yıldızlı ekip, rakibine mağlup olduğu takdirde, olimpiyat elemeleri için Dünya Kupası'ndaki sıralamanın netleşmesini bekleyecek. Milli takımın Dünya Kupası'nı 21. bitirmesi halinde de elemelere katılma ihtimali bulunuyor.

24. SIRA DA YETEBİLİR

Dünya Kupası'nda 17-21 sırası arasında birer Asya ve Afrika ekibi olduğu takdirde, bu takımlar kıtalarının en iyisi olarak doğrudan olimpiyatlara gidecek.

Bu durumda milli takımın 24'üncülüğü de elemeler için yeterli olabilecek. Sakat oyunculardan kötü haber Yeni Zelanda maçı öncesi milli takım teknik heyetini sakat oyuncuların çokluğu endişelendiriyor.

Ersan İlyasova, ayak bileğindeki sakatlık nedeniyle Karadağ maçında oynamazken, Furkan Korkmaz ve Sertaç Şanlı ise söz konusu karşılaşmada sakatlandı. Sertaç ayak bileğinden sakatlanırken, Furkan göğsüne aldığı darbe sonrası hastaneye götürülmüştü. 3 oyuncu da Yeni Zelanda karşısında forma giyemeyecek.