Bursa
Açık
6.8°
enBursa Haber

Oldukça sıra dışı bir görünüme sahip olan, faydaları ise saymakla bitmeyen yeni bir meyve

YEMEKBU , 15 Haziran 2018 Cuma, 14:11

Ağaç kavununu daha önce hiç duydunuz mu?

Oldukça sıra dışı bir görünüme sahip olan, faydaları ise saymakla bitmeyen yeni bir meyve

Daha önce ağaç kavunu ismi meyveyi duydunuz ve denediyseniz oldukça şanslısınız. İnsan bedeni için oldukça faydalı bir meyve olmasının yanı sıra farklı görünümü ile de dikkat çeken ağaç kavununu artık sofralarınızdan eksik etmek istemeyeceksiniz. Ağaç kavunu nedir, işte cevabı...

Kavuna benzer görüntüsü ve ağaçta yetişen bir meyve olması ile dikkat çeken ağaç kavunu ismini bu özelliklerinden alıyor. Meyvenin oldukça sert olan kabuğu pürüzlü bir yapıya sahip olmasının yanı sıra oldukça girintili çıkıntılı bir yapıya da sahip. Halk arasında şadok ve polemo olarak da anılan ağaç kavununun meyve vermesi için dikildikten sonra 3 sene beklemek gerekiyor.

İnsan vücudu için çok yararlı bir meyve olan ağaç kavununun faydaları şu şekilde:

Sadece kokusu bile baş ağrısına iyi gelen ve ağrıyı anında kesen ağaç kavunu erkeklerde de afrodizyak etkisi yaratıyor.

Çok sayıda vitamini bünyesinde barındıran ağaç kavunu güçlü antioksidan özellikleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı, nezle gibi sağlık sorunlarına karşı vücudu koruyor.

Kalp ve damar rahatsızlıkları üzerinde olumlu etkileri bulunan ağaç kavunu kalp krizi riskini azaltarak kalbi koruyor.

Kabukları ile ağız kokusunu önleyebileceğiniz bir meyve türü olan ağaç kavunu dişleri güçlendirerek korunmasını sağlıyor.

Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde etkili olan ağaç kavunu isimli meyve kabızlığı önlüyor; mide bulantısı, hazımsızlık gibi sağlık sorunlarına da iyi geliyor.