Bursa
Açık
29.9°

Olay'ın milyonluk icra gelirleri nasıl buharlaştı?

BURSA , 22 Haziran 2020 Pazartesi, 17:41

Türkiye'nin en büyük yerel medya grubu Olay'a 2008 yılında el konmasıyla başlayan süreci ve FETÖ'nün Bursa'daki medya oyunlarını anlattığımız yazı dizisinin üçüncü bölümünde Olay'ın kasasındaki 1.3 milyon liralık eksinin izini süreceğiz. Zira Olay'ın milyonluk icra gelirlerinin o dönemde nasıl buharlaştığı sorusu hala yanıt bekliyor.

Olay'ın milyonluk icra gelirleri nasıl buharlaştı?

FETÖ'nün Bursa'daki medya yapılanmasına dair yazı dizimizin ilk bölümünde 2008 yılında Olay Medya'ya el konmasıyla başlayan süreci ve FETÖ'nün görevlendirdiği kişilerin ilk icraatlarını anlatmıştık. HABERE GİT

Yazı dizimizin ikinci bölümünde de Türkiye'nin en büyük yerel medya grubuna ait kaynakların FETÖ'ye nasıl aktarıldığını belgelerle ortaya koyduk. HABERE GİT

Yazı dizimizin üçüncü bölümünde ise o dönemde Olay'ın icra gelirlerinin nasıl buharlaştığı sorusuna yanıt arayacağız.

ASAROĞLU OLAY'A YEN İ AVUKAT BULDU

Nezir Asaroğlu'nun Genel Müdür Yardımcısı sıfatıyla Olay Medya'ya atanmasından sonra yaptığı ilk icraatlardan biri medyanın hukuk işleriyle ilgilenen avukatların değiştirilmesi oldu. Bunun için Bursa'da avukatlık bürosu bulunan M.Y ile anlaşma sağlandı. Olay Medya'nın bütün hukuki işleri M.Y'nin sahibi olduğu avukatlık bürosu aracılığıyla yürütülecekti. M.Y, Asaroğlu'nun kişisel avukatlığını da üstleniyordu.

Peki, bu ikili Olay'da neler yaptı?

Basın camiasının içinde olan herkesin bildiği temel bir gerçek vardır. Bir gazetenin ne kadar sattığının en önemli göstergesi kendi açıkladığı tiraj rakamları değil, kaç sayfa küçük ilan yayınladığıdır. Zira küçük ilan müşterisi hem gazetenin en sadık okuru hem de en sadık müşterisidir. Olay'ın gerçek müşterileri de küçük ve orta ölçekli esnaftı.

2 YILDA 3 BİN İLAN MÜŞTERİSİNE İCRA

Olay'ın TMSF kontrolüne geçtiği 2008'e kadar olan 22 yıllık süreçte icra takibine verdiği müşteri sayısı 300'ü bile bulmuyordu. Ancak iddialara göre, Asaroğlu yönetiminde ilk 2 yılda 3 bine yakın ilan müşterisi icraya verildi. İcra takibi işlemlerinin, borç miktarının azlığına çokluğuna bakılmadan ve herhangi bir ihtar çekilmeden yapıldığı öne sürüldü. Söz konusu avukatın küçük borç tutarlarının neredeyse 3 katı bir miktarla haciz işlemleri yaptığı kaydedildi.

BİNLERCE KİŞİ MAĞDUR EDİLDİ, KÜÇÜK İLANLAR AZALDI

Binlerce kişi mağdur olurken, yaşananlar Olay'ın ilan ve satış rakamlarına yansıdı. İlan müşterilerine karşı uygulanan acımasız yöntemle gazetenin 8-9 olan küçük ilan sayfa sayısı kısa sürede 3-3.5 sayfaya kadar düştü. Bu elbette tirajın da düşmesi anlamına geliyordu.

Asaroğlu ve Avukat M.Y'nin bu acımasız tavrının en yakın tanığı kuşkusuz Olay'ın ilan müşterileriydi. Onlardan biri enBursa.com'un FETÖ'nün Bursa'daki medya oyunlarını anlattığı yazı dizisini yayınlamaya başlamasından sonra sosyal medyada şu bilgileri aktaracaktı:

"Haberde geçen isimlerin hiçbirini tanımam. Ama TMSF Olay'a el koyduğunda avukatlığını alam M.Y'yi hiç unutmam. Olay Medya'ya bir yılda verdiğim reklam bütçesinin damga pulu vergisi kadar bile olmayan bir miktar için il dışında iken 'bayramdan dönünce çözelim' dememe rağmen ofisten mobilyayı haczeden bu hukukçu (!) söz konusu parayı tahsil etmesine ve ibraname vermesine rağmen TMSF'ye borç tahsil edilememiş göstererek parayı iç etmişti. Tekrar Çağlar'a devrolan Olay Medya'nın avukatları bana ulaştığında olay ortaya çıktı. Başka müşterilere de aynısını yapmıştı. Bu sahtekar avukatı dolandırıcılıktan Baro'ya şikayete gittiğimde benden istenen harç parasını yatıramadığım için dilekçem işleme alınmadı. İlgintir aynı avukat bu sefer başka bir esnafın (!) avukatı olarak karşıma çıkmıştı. TMSF avukatı olarak kaç kişiyi zor duruma soktu ve TMSF'yi bu şekilde ne kadar dolandırdı? Bir gün bir yerde karşılaşacağız."

TAM 1 MİLYON 300 BİN 174 TL

Peki, icra takibi yoluyla binlerce kişi mağdur edilerek sağlanan kazanç Olay'ın kasasına girdi mi?

İddialara göre, söz konusu avukat icra takibi yaptığı kişilerden tahsil ettiği miktardan tek kuruşu bile Olay'a ödemedi. Olay Medya, Çağlar'a iade edildiğinde M.Y'den 1 milyon 300 bin 174 TL alacaklıydı. İade sonrası yapılan bütün girişimlere rağmen M.Y, Olay'a ödemesi gereken miktarı ödemedi. Hatta bu ödeme için TMSF yönetimi dahi devreye girdi. Ancak TMSF'nin avukatla yaptığı görüşmeler de sonuçsuz kaldı. Bunun üzerine Çağlar yönetimi hukuk yoluna başvurdu. Adalet Bakanlığının verdiği izinle M.Y'nin ağır cezada yargılanmasına başlandı.

Asaroğlu'nun söz konusu avukatla yakın ilişkisinin halen devam ettiği belirtiliyor.