Bursa
Açık
23.7°

Okullar açılıyor! Bursa'da eğitim nasıl yapılacak?

EĞİTİM , 15 Eylül 2020 Salı, 11:11

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı, 21 Eylül'de resmen başlıyor. İlk hafta okul öncesi ve ilkokul birinci sınıflar okula gidecek. Peki sonra ne olacak? Bursa Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, hazırlıkları anlattı.

Okullar açılıyor! Bursa'da eğitim nasıl yapılacak?

Bursa Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, yeni eğitim öğretim yılı öncesi yapılan hazırlıkları Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz'a anlattı.

Dülger'in açıklamaları şöyle:

'TELAFİ EĞİTİMİ UZAKTAN BAŞLADI'

"Okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf dışındaki öğrencilerimiz 31 Ağustos 2020 itibariyla 2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ait eksik konu ve kazanımlar için 'Eğitim Programı' uygulamalarına başladılar. Devam etmekte olan program kapsamında öğrencilerimiz EBA üzerinden canlı derslerle uzaktan eğitimlerine devam ediyorlar."

UYUM HAFTASINDA YÜZ YÜZE EĞİTİM NASIL OLACAK?

"Okullarımızın açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül tarihleri arasında okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul birinci sınıflardaki öğrencilerimiz için uyum haftası kapsamında haftada 1 gün yüz yüze eğitim olacak. Yüz yüze eğitimler, ihtiyaç duyulması halinde okulun fiziki şartları da dikkate alınarak, sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde şubedeki öğrencileri gruplara bölerek de yapılabilecek."

'YÜZ YÜZE EĞİTİME KATILIM ZORUNLU DEĞİL'

"Sınıf mevcudunun bölünmesiyle ortaya çıkan bu grupların okula gelecekleri günler de birbirinden farklı olacak. Öğrencilerimizin yüz yüze eğitime katılımları zorunlu değil. Velilerimiz yazılı bir başvuruda bulunmaksızın kendi isteğiyle öğrencilerini uzaktan eğitime devam ettirebilirler."

HAFTADA 2 GÜN 5 SAAT'

"Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında; haftada 2 gün olmak üzere günde 30'ar dakikalık 5 etkinlik saati süreyle eğitim yapılacak. Öğrencilerimize ders saatleri arasında 10'ar dakikalık dinlenme süresi verilecek. Okul yönetimleri tarafından teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli planlamalar yapılacak."

'BURSA'DA 110 EBA DESTEK NOKTASI VAR'

"Uzaktan eğitim sürecine katılmayan öğrenci kalmaması için EBA destek noktaları oluşturuldu. Bilgisayar ve internet erişimi bulunmayanlar için hazırlanan EBA destek noktaları büyük bir ihtiyacı karşılıyor. Bursa'da şu an 110 EBA destek noktamız var. İlerleyen süreçte daha da artacak. EBA destek noktaları dışında her okulumuz bilgisayar ve internete erişim sıkıntısı çeken öğrencilerimize destek verecek. Çocuklarımız kendilerine en yakın okuldan bilgisayar ve internet desteği alabilirler."