Bursa
Açık
22.2°

Öğün atlamak kilo verdirir mi?

SAĞLIK , 16 Haziran 2020 Salı, 18:36

Beslenme ve Diyet Uzmanı Buket Koçoğlu, zayıflamanın kolay hale getirilmesi yönünde dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

Öğün atlamak kilo verdirir mi?

Pandemi süreci sonrası yaz sıcaklarını yaşamaya başladığımız şu günlerde yeni zayıflama sezonu gecikmeli de olsa başladı.

Tek öğün yapıp zayıflamaya çalışanlar, sadece iki öğün yemek yiyenler ve neredeyse 24 saat kendini aç bırakarak zayıflamayı hedefleyenler çoğunlukta olsa da uzmanlar uyarıyor.

Çünkü söz konusu diyetleri uygulayanlar umduklarını bulamadıklarında iş yine uzmanlara kalıyor ancak bazen ortaya toparlanması zor bir tablo çıkabiliyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Buket Koçoğlu'nun açıklamalarına göre; "Öğün atlamak kilo verdirir, evet ama sağlıklı ve kalıcı bir kilo kaybı değil bu! Daha çok aç kalmanın getirdiği, sindirim sisteminde yiyecek bulunmamasından kaynaklı tartıda az kilolu olma durumu ve su ile yetersiz beslenmeden kaynaklı kas kaybından başka bir şey değil!"

Diyetisyen Buket Koçoğlu'nun öğün sayısıyla ilgili değerlendirmelerindeki dikkat çekici nokta; "Herkes 6 öğün beslenmek zorunda değil, ancak yaşam tarzlarına göre beslenme programları düzenlerken geçmiş alışkanlıklara ve iyi hissettikleri düzenlere çok karışmamak gerekiyor. Ancak buradaki en değerli kriterim, mevcut alışkanlığının bireyin sağlığına zarar vermediğinden emin olmak!"

Her trend diyetin kulaktan dolma şeklinde uygulana uygulana metabolizmayı bozabildiğine ve normal diyetin etkisini gösteremediği durumlar oluşturduğuna dikkat çeken Beslenme ve Diyetisyen Buket Koçoğlu; "Oysa uygulanacak diyet programında kişinin sağlık problemlerine uygun belki bir takım değişiklikler uygulanması gerekiyor olabilir" diye konuştu.

Diyetisyen Koçoğlu; hızla zayıflama uğruna öğün atlayıp mideyi çok uzun süreler aç bırakmanın çoğu zaman daha fazla açlık atakları oluşmasına ve sonraki öğün ya da aralarda daha fazla kaçamak yapılmasına neden olabildiğini vurguluyor.

Sabah işe yetişme telaşından kahvaltı atlanınca ikindi kaçamaklarına yer açılıyor ya da akşam yemeği için sağlıklı bir şeyler pişirmekle uğraşmak yerine, çay saatinde istediklerini yeme fırsatı oluşturuluyor ki; bunlar tümüyle hatalı, kendini kandırmaktan öteye gidemeyen yaklaşımlar.

Uzun açlıkların, daha da acıktırmaktan, daha fazla yemeye itmekten başka bir işe yaramadığını vurgulayan Koçoğlu; "Şunu çok duyarım hatta, hiçbir şey yemedim, aç kaldım ama kilo veremedim. Farkında olmadan uzun açlıklardan sonra gelen bir sonraki öğünde biraz daha fazla yenmiştir. Lakin aslında yine tokluk duygusu yaşanamadığından kişi kendini hep aç hissetmiş, yediklerini fark etmemiştir. Halbuki unutmamalısınız ki bedenimizi tanımadan, fark etmeden ve sevmeden hiç bir diyet yönteminden istediğimiz verimi alamayız. Her şey önce bedenin sağlığına dikkat etmek onu gözlemlemek ile başlıyor. Hepimiz sosyal insanlarız arada kaçamak da yapacağız ama yeniden normal düzenimize döneceğiz. Bir normal ibremiz var yani ve biz biraz sola biraz sağa yeniden ortayı sürekli bulmaya çalışacağız" diyor.

ZAYIFLAMAK ZOR OLMAMALI

Zayıflamanın da kişiye özel kriterli olduğuna değinen Diyetisyen Buket Koçoğlu; zayıflamanın kolay hale getirilmesi yönünde dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor:

  • Düzeninize uyan, zorlamayan, yaşam tarzınıza uygun bir beslenme programı ile size uygun olmalı.
  • Bir diyet uygulamadan önce şunu düşünmelisiniz, ben bu şekilde beslenmeyi ömür boyu sürdürebilir miyim, arada tabii ki bazen düzenin bozulduğu kaçamakların yapıldığı durumlar olabilir.
  • Unutulmamalıdır ki; ömür boyu tek öğün beslenmek ya da erken başladığınız iş yaşamında kahvaltıyı atlamak uzun vadede uygulanabilir olmayacaktır.
  • Beslenme hayatınız ilerlerken ek görev olarak çok fazla sizi rahatsız etmeden, kafanızı takmadan, düzeninizi zorlamadan uygulayacağınız bir düzen olmalıdır.
  • Trendlere göre beslenmeniz değişmemelidir. Çünkü bedeniniz, organlarınız ve organlarınızın çalışma şekli trendlere göre değişmez.