Bursa
Sağanak Yağışlı
8.9°

Öğrencilerin beklentisi sınavların ertelenmesi!

EĞİTİM , 20 Mart 2020 Cuma, 07:32

Okullardan sonra sınava hazırlık kursları da eğitime kapatılırken, öğrencilerin küçük gruplar halinde evlerde özel ders almaya başladığı öğrenildi. YKS ve LGS'ye girecek 5 milyon öğrenci, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından sonra sınavların ertelenmesi beklentisi içine girdi

Öğrencilerin beklentisi sınavların ertelenmesi!

Sözcü'den Sultan Uçar'ın haberine göre MEB, virüs nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda fiziki eğitime ara verdi. Uzaktan eğitim, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden 23 Mart'ta başlıyor. 20-21 Haziran'da 2, 5 milyon adayın gireceği Yükseköğretime Kabul Sınavı (YKS) ve 7 Haziran'da 1.7 milyon adayın gireceği Liselere Giriş Sınavı'nın (LGS) akıbeti
ise belirsizliğini koruyor.

SINAV BASKISI ARTTI

Bakanlık, EBA'ya sınava girecek öğrenciler için binlerce sorudan oluşan soru bankası ve konu anlatımlarını yükledi. Adaylar, istediği test sorularına ulaşabiliyor. Sorularda zorlanan öğrenciler için ders anlatımlı videolar ile örnek soru çözümleri sisteme yüklendi. Türkiye'de virüs vaka sayısının artışıyla psikolojisi de olumsuz etkilenen adaylar, sınavların iptalini istiyor.

KÜTÜPHANE DE YASAK

Açık Lise sınavları ile Motorlu Taşıt Sürücü Kursu sınavlarının iptali, YKS ve LGS iptal beklentisini de arttırdı. Öte yandan okullar eğitime kapatılsa da, bazı sınava hazırlık kurslarının, kütüphanelerde ders yapma kararı aldığı öğrenildi. Öğretmen gözetiminde yapılması planlanan kurslar, MEB'in kütüphaneleri de yasaklamasıyla durduruldu.

TELAFİ EĞİTİM TEMİNATI

Kurslar, idari personel olarak açık oldukları bilgisini öğrencilerine duyurdu. Tüm derslerin yüz yüze telafisinin de yapılacağı teminatı verildi. Kursların virüs tehlikesi geçse de, yasak kalktığında öğrencileri bir sıra dolu, bir sıra boş bırakarak 1'er metre mesafeyle oturtmayı planladıkları kaydedildi. Öte yandan okullar ve kursların kapatılmasından sonra küçük gruplar halinde evlerin küçük dershanelere dönüştürüldüğü bildiriliyor.