Bursa
Az Bulutlu
27.9°

O konferanstan tek kare fotoğrafı yok! Torun'dan 'hodri meydan!'

BURSA , 22 Haziran 2020 Pazartesi, 11:30

Yıldırım Belediyesi eski Başkanı İsmail Hakkı Edebali'nin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında bulunduğunu söylediği İspanya'daki kentsel dönüşüm konferansına gerçekten katılıp katılmadığı tartışma yaratmış durumda. Edebali, yıllarca açıkça destek verdiği bilinen bir gazetede söz konusu tarihlerde yurtdışında olduğuna dair bilet ve giriş-çıkış belgeleri yayınlattı. Ne var ki asıl can alıcı soruya yanıt vermedi. Eski Başkan'ın o tarihte yurtdışında olduğu zaten belliydi. Ama o konferansa gerçekten katıldı mı? Eğer katıldıysa neden o konferanstan tek kare bir fotoğrafı bile yok?

O konferanstan tek kare fotoğrafı yok! Torun'dan 'hodri meydan!'

Geçen dönem Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında bulunduğu yurtdışından 4 gün sonra dönmüş olmasına ilişkin tartışma sürüyor.

Edebali, 2016'daki hain darbe girişimi sırasında yurtdışındaydı. enBursa.com'da yer alan haberde de zaten aksi iddia edilmedi.

Edebali, 15 Temmuz 2016 tarihli Twitter paylaşımında İspanya'da düzenlenen Dünya Sürdürülebilir Şehirler ve Kentsel Dönüşüm Konferansına katıldığını belirtiyor. Paylaşımına konferansın tanıtım görselini, konferanstan bir kareyi de ekliyor.

Ancak konferansta sunum yaptığına dair paylaştığı fotoğraf soru işaretlerine yol açıyor. Nitekim Edebali, konferansta çekildiği öne sürülen kendi fotoğrafı olarak 17 Mayıs 2015'te Bursa'da katıldığı organizasyonda çekilen bir fotoğrafı kullanıyor.

İşte Edebali'nin 17 Mayıs 2016 ve 15 Temmuz 2016 tarihlerinde paylaştığı fotoğraflar...

Söz konusu konferanstan çok sayıda fotoğraf basına yansıdı, konferansın internet sitesinde de yayınlandı. İşte o fotoğraflardan bazıları.

Bu fotoğraflarda Edebali'nin yer almaması dikkat çekerken, eski Başkanın konferans salonunda olduğunu gösteren bir fotoğrafı bile yok!

Konferans salonunda cam kürsü bulunurken, Edebali'nin sunum yaptım diye paylaştığı fotoğraftaki farklılık da ortada!

İşte konferanstaki sunum fotoğrafları ve arka fon...

Bu noktada bir belediye başkanının uluslar arası bir konferansa gidip de o konferanstan tek bir kare fotoğrafının olmaması izaha muhtaç bir durum olarak ortaya çıktı. Eski başkan bu duruma bir açıklama getiremezken, uçak biletini ve yurtdışına girişi çıkışına dair evraklarını yayınladı. Zaten bu durumun aksini de kimse iddia etmemişti.

Dönemin AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun da Edebali'nin yurtdışından 4 gün sonra döndüğünü belirterek, "Net bir izahat getiremedi. İlçe başkanımıza da sordum, rapora da yazacağımız için ama net izahat gelmedi, kapalı kaldı" demişti.

Sözlerinin arkasında olduğunu belirten Cemalettin Torun, Bursa'daki malum şantajcı gazete ve sahibi Nezir Asaroğlu'na sert tepki gösterdi.

Torun, şunları söyledi:

'PENSİLVANYA'YA GİDEN BEN DEĞİLİM'

"Ben Pensilvanya'ya hiç gitmemiş, FETÖ elebaşıyla hiç görüşmemiş birisiyim. Ama o Pensilvanya'ya da gitti, FETÖ elebaşının elini de öptü. Benim hiçbir zaman FETÖ'yü metheden tweet'im paylaşımım asla olmamıştır. Ama onun defaatle FETÖ'yü metheden tweet'leriü paylaşımları vardır.

'ÇOCUKLARI 15 TEMMUZ'A KADAR FETÖ OKULLARINA GİTTİ'

Yine ben, çocuklarımın hiçbiri, 5 çocuğum var, bir tanesini bile FETÖ okullarına göndermedim. Onun çocukları 15 Temmuz'da FETÖ'nün okulları kapatılıncaya kadar FETÖ'nün okullarında okuyordu.

'FETÖ BAĞLANTISINI ÖRTBAS ETMEK İÇİN İFTİRA ATIYOR'

Şimdi bize sürekli iftira atmasının sebebi kendi FETÖ'yle bağlantısını örtbas edebilmek için sürekli iftiralar atmakta, atıyor."

Cemalettin Torun, 17/25 Aralık yargı darbesiyle başlayan sürece ilişkin olarak da şunları kaydetti:

'PARALEL DEVLET MUTLAKA YIKILACAK'

"Ben 15 Ocak 2014 tarihinde il başkanı olarak atandım. Ben vekilken, bırakın il başkanı olarak atanmayı, vekaleten devam ederken, basında yazılar vardır, 17/25 yeni olmuştu, her şey fluydu, kim ne yapacağını şaşırmıştı, benim Ocak'ın ilk haftalarında basında çıkan çok sayıda yazım vardır, 'paralel devlet mutlaka yıkılacak' diye sert beyanatlarım vardır. Sürekli olarak bununla ilgili çok sert mesajlarım vardır. Ayrıca benim özellikle 20 Mart 2014'te Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakan sıfatıyla Bursa'ya geldiğinde miting yapmıştık. O mitingte il başkanı sıfatıyla yaptığım konuşma vardır. O bile yeter. O konuşma benim FETÖ'ye nasıl sert cümleler sarf ettiğimi göreceklerdir. Belki o tarihlerdeki en sert konuşmalardan biridir. Benim gibi çok sert cevap veren de çok azdır o tarihlerde."

Torun, 15 Temmuz'dan sonra FETÖ'nün Bursa imamı olduğu ortaya çıkan Cansun Sarıyıldız ile kesinlikle bir görüşmesi olmadığını belirterek, şöyle devam etti:

'FETÖ İMAMIYLA GÖRÜŞME İFTİRASI'

"İl başkanlığım döneminde de benim FETÖ imamı Cansun Sarıyıldız ile bir görüşmem de olmamıştır. Hiçbir bağlantı bunlarla kurulmamıştır. Bu tamamen iftiradır, külliyen yalandır. Kendisinin FETÖ bağlantılarını örtbas etmek için her zamanki gibi iftiraları devam ediyor. Buna cevaben şunu da söyleyeyim:

'HODRİ MEYDAN DİYORUM'

Devletin elinde bu konulara ilişkin her türlü bilgi belge mutlaka vardır. Kendisi çok iddialıysa Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunabilir. FETÖ'nün imamıyla kim görüşmüş kim görüşmemiş ortaya çıkacaktır. Bunlar ortaya çıktığında sevdiği birisinin FETÖ imamıyla görüştüğü ortaya çıkarsa da hiç şaşırmasın, ben şaşırmam. Devlet bu kayıtları ortaya koyarsa bu FETÖ imamıyla kimler görüşmüş belirlendiği takdirde bu Nezir'in çok sevdiği birilerinin Cansun'la görüştüğü ortaya çıkarsa hiç şaşırmam. Bu kadar iddialı konuşuyorum. Bırakın İsmail Hakkı Edebali'yi benim o kişiye götürmemi, hiçbir görüşmemiz olmamıştır, kayıtlar da ortadadır. Hodri meydan diyorum bu konuda da..."

Torun, FETÖ imamıyla görüşme için birilerine teklif götürdüğü iddialarına karşılık olarak da "Tamamen iftira. Asla ve kat'a böyle bir şey yok. Hiçbir irtibatım olmamıştır. Tekrar ediyorum, hodri meydan diyorum" dedi.