Bursa
Parçalı Bulutlu
18.7°

O emniyet müdürü firarda

GÜNCEL , 28 Nisan 2019 Pazar, 09:02

İstanbul Halkalı'da tartıştığı motosiklet sürücüsü Ahmet Sülüşoğlu'nu öldürmekten yargılanan İstanbul eski Emniyet Müdür Yardımcısı Celal Yılmaz'ın firar ettiği öne sürüldü

O emniyet müdürü firarda

İsstanbul Halkalı'da tartıştığı motosiklet sürücüsü Ahmet Sülüşoğlu'nu öldürmekten yargılanan ve mahkemenin 'Ceza verilemez' kararı Yargıtayca bozulunca hakkında yakalama kararı çıkarılan eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Celal Yılmaz ikinci duruşmaya da gelmedi.

Kanun hükmünde kararname ile ihraç edilen Yılmaz, 17 Ağustos 2015'te trafikte tartıştıktan sonra kendisini oturduğu siteye kadar takip eden ve elinde kurusıkı tabanca bulunan motosiklet sürücüsü Ahmet Sülüşoğlu'nu üç kurşunla öldürdü. Tutuklanan Yılmaz hakkında 'Haksız tahrik altında kasten öldürmek' suçundan 18 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Tutuklandıktan sekiz gün sonra avukatlarının itirazı üzerine tahliye edilen Yılmaz, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 19 Kasım 2015'te görülen ilk duruşmada tekrar tutuklandı. Yargılama sonunda mahkeme, 'Eylemi meşru müdafaa savunma sınırlarını mazur görülebilecek heyecan, korku ve telaş nedeniyle aşarak gerçekleştirdiği' gerekçesiyle sanığa ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti. Mahkeme başkanı karara muhalefet şerhi koydu. Yılmaz aynı gün tahliye edildi.

YARGITAY: MEŞRU MÜDAFAA YOK

Sülüşoğlu'nun avukatı Halis Yıldırım dosyayı temyize götürdü. Yargıtay ise maktulün elinde silah olmasına rağmen sanığa yönelik silahlı fiili bir saldırısının bulunmadığını bu nedenle de meşru müdafaa koşullarının oluşmadığını belirterek kararı bozdu. Davayı yeniden görmeye başlayan Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi sanık hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre önceki gün görülen duruşmaya sanık Celal Yılmaz yine katılmadı. Ağabey Mecnun Sülüşoğlu duruşma çıkışı şunları söyledi:

"Mahkeme sanığa suçsuzmuş gibi ceza vermedi. Ama başkan karara şerh koydu. Sonra Yargıtay sanığın suçlu olduğunu görüp kararı bozdu. Ama tabii iş işten geçti. Çünkü sanık ortalarda yok. Hakkında yakalama olduğu halde yakalanmıyor. Kararname ile meslekten ihraç da edilmiş. Kardeşim öldüğüyle kaldı. Adalet zamanında tecelli etseydi bu adam şu an içeride cezasını çekiyor olacaktı."