Bursa
Açık
5.8°

Nihat Kahveci: Kulüplerimiz batmış durumda!

SPOR , 11 Şubat 2020 Salı, 15:14

Spor camiasının farklı alanlarından birçok ismi bir araya getiren "International Sport Summit" Nişantaşı Üniversitesi ev sahipliğinde bugün başladı. Zirvenin ilk oturumuna katılan eski milli futbolcu Nihat Kahveci, Türk futbolunun ekonomik krizde olduğunu söyleyerek, "Kulüplerimiz batmış durumda. Finansal anlamda sorunlar var. Transfer dahi yapamıyoruz. Acilen öz kaynaklara yönelmeliyiz" dedi.

Nihat Kahveci: Kulüplerimiz batmış durumda!

Kariyer Hukuk Derneği tarafından düzenlenen "International Sport Summit" Nişantaşı Üniversitesi ev sahipliğinde başladı. Türk sporuna katkıda bulunan birçok isim, gençlerle bir araya geldi.
Toplamda 8 oturumdan oluşan zirvenin ilk oturumuna katılan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Hamit Altıntop ile Nihat Kahveci konuşmasında Türk futbolundaki altyapı sorununa değindi. Ülke futbolunda ekonomik kriz yaşandığını ve yabancı oyuncu transferinin yapılamadığını söyleyen Nihat Kahveci, Türk futbolunda da Hollanda takımı Ajax gibi altyapıdan oyuncu yetiştirilip, A takıma oyuncu kazandırılması gerektiğini ifade etti.

Türk futbolunu değerlendiren eski milli futbolcu Nihat Kahveci, kulüplerin ekonomik sıkıntılar içinde olduğunu belirterek, "Kulüplerimiz batmış durumda. Finansal anlamda sorunlar var. Transfer dahi yapamıyoruz. Rakip takımdan bile oyuncu alamıyorken, yabancı oyuncuları nasıl transfer edelim? Bu durumda yönelmemiz gereken tek yer öz kaynaklarımızdır. Bizim kendi öz kaynaklarımızdan da futbolcu çıkıyor. Bunun ligimizde ve Avrupa'da birçok örneği var. Burada dikkat edilmesi gereken husus, yetiştiricinin iyi bir hedefinin olmasıdır. Özellikle antrenörlerin futbolcu değil, insan yetiştirmesi gerekli. Güzel, saygılı, düzgün bir insan yetiştirdikten sonra futbolcu yetiştirebilirsin. Ayrıca çocuklarımıza sadece antrenman esnasında değil, hayatlarındaki birçok adımda destek olunmalı. Bu çocukların eğitim düzenleri ve hayat koşulları da göze alınmalı. Eğitim ve sporu aynı anda ilerletebilmelerini sağlamalıyız. Bunu başarabilirsek, işte o zaman Ajax gibi bir takımı Türkiye'de oluşturabiliriz" dedi.